Top News – Varianti i ri i covidit/ Konfirmohet edhe në SHBA
30/12/2020 12:20

Varianti i ri shumë ngjitës i koronavirusit, i cili për herë të parë është identifikuar në Mbretërinë e Bashkuar, është pikasur tani edhe në Shtetet e Bashkuara, Indi dhe Amerikën Latine. Konfirmimet e fundit e çojnë në së paku 20 numrin e vendeve në Evropë, Azi dhe Lindje të Mesme, që kanë raportuar infektime me variantin e ri. Në SHBA, rasti i parë i konfirmuar vjen nga shteti i Kolorados. Ai është një i ri rreth të 20-tave, pa histori udhëtimi – gjë që sugjeron se varianti mund të ketë prani të lartë në komunitet. Zyrtarët shëndetësorë thanë se ata po punojnë për të identifikuar kontaktet e mundshme të variantit të ri. Mutacionet e virusit janë normale dhe shkencëtarët thonë se ky variant nuk besohet të jetë më vdekjeprurës ose të shkaktojë infeksione më të rënda. Po ashtu, nuk pritet që ai të jetë rezistent ndaj vaksinave. Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar, megjithatë, thonë se ky variant është më ngjitës. Për shkak të transmetueshmërisë më të lartë, agjencia shëndetësore e BE-së ka paralajmëruar për rrezikun e më shumë shtrimeve në spitale. Një tjetër variant në Afrikën e Jugut ka shkaktuar tashmë alarm atje dhe po kontribuon në rritjen e rasteve. SHBA ka regjistruar më shumë se 19 milionë infektime dhe mbi 337 mijë viktima nga koronavirusi, shifra më e lartë në botë. Në të gjithë botën, koronavirusi ka prekur rreth 82 milionë njerëz. Prej tyre, mbi 1.7 milion pacientë kanë vdekur dhe mbi 46 milionë janë shëruar. Në Evropë, Franca kryeson për sa i takon numrit të rasteve, mbi 2.6 milionë, ndërsa Italia për sa i takon numrit të viktimave, mbi 73,000.

Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15
Top News – Varianti i tmerrshëm kalifornian/ Ekspertët, është 11 herë më vdekjeprurës
26/02 18:08
Top News – Apeli i mbretëreshës/ ‘Bëni vaksinën, mendoni edhe për të tjerët’
26/02 16:53
Top News – Dezertori koreano verior/ Pamje nga kamerat e sigurisë, si e kaloi kufirin – Pa koment
26/02 16:52
Top News – 1 miliard doza në vit/ Brenda fabrikës ku prodhohet vaksina Kineze – Pa koment
26/02 16:38
Top News-Teste covidi që i bën vetë/ Siemens, prodhim në masë pas miratimit në gjermani – Pa komente
26/02 16:37
Top News – Lihet në burg i ‘forti’ i ‘Myslym Shyrit’/ Gjergj Cukali akuzohet për vendosje tritoli
26/02 16:37
Top News – Shkencëtarët kubanë/ Dy vaksina anti covid në fazën e tretë të testimit – Pa koment
26/02 16:36
Top News – Ish shefi i policisë secrete/ Maqedoni e Veriut, dënohet me 12 vite burg
26/02 14:31
Top News – Pandemia e koronavirusit/ Zhduk gripin në SHBA, zero raste në spitale
26/02 13:06
Top News – Risia e Twitter-it/ Tani lejon edhe postime me pagesë
26/02 13:06
Top News – Kthim i vështirë në shtëpi/ Diplomatët rusë lënë Korenë e Veriut me karrocë
26/02 13:05
Top News – Lifting, rimodelim, maskë…/ Pandemia sjell ‘bum’ ndërhyrjesh estetike në Shqipëri
26/02 13:05
Top News – UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër COVID-19
26/02 12:58
Top News – 25 vjet Pokemon/ Pandemia pengon festën e ditëlindjes
26/02 12:54