Top News – Vaksinat e COVAX mbërrijnë në prill/ Manastirliu-kemi parapaguar, jemi në grupin e parë
23/01/2021 16:32

Vaksinat e para të Astrazeneca të parapaguara nga qeveria shqiptare përmes mekanizmit Covax, do të mbërrijnë në vendin tonë në 1 prill. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e shëndetësisë Ogerta Manistirliu përmes një postimi në Twitter. “Me parapagimin e 3.9 milion dollarë nga qeveria, Shqipëria është në dritaren e parë të sigurimit të dozave të vaksinës #antiCOVID nëpërmjet mekanizmit #COVAX”, thuhet në postimin Manastirlit. Postimi ministres mori shkas nga një postim i kreut të OBSH-së ku ai konfirmonte faktin se shpërndarja e vaksinave Astrazeneca të Oxfordit sipas listës së emergjencës do të nisë më 1 prill të 2020. Shqipëria ka nisur imunizimin anticovid në 11 janar, me 975 vaksinat e para të mbërritura nga Pfizer në vendin tonë, donacion i një vendi të BE, emri i të cilit nuk është bërë publik, për shkak të kërkesës nga ky shtet. vaksimimi kunër koronavirusit ka nisur me ata që janë në vijën e parë të luftës, me personelin e spitaleve covid. Qeveria shqiptare ka nënshkruar marrëveshjen për 500 mijë doza me kompaninë amerikane Pfizer, ku 10 750 të parat duhet të kishin mbërritur këtë javë që po lëmë pas. Por për shkak të ngadalësimit të furnizimit të BE dhe vendeve të tjera jashtë Amerikës nga ana e Pfizer, pritet të mbërrijnë në ditët në vijim. Deri në fund të shkurti, sipas kontratës, nga Pfizer duhet të mbërrijnë në vendin tonë mbi 40 mijë vaksina kundër covid 19.

PS fiton me 49.5%, PD-LSI 44.4%/ Sondazhi i parë i IPSOS për Top Channel
25/02 23:45
Top News – 12 sekondat fatale të viktimës…! Tiranë, vrasës me pagesë për atentatin mafioz
25/02 21:17
Top News – Kur del në rrugë pa një maskë…! Policia me postblloqe në disa rrugë të Tiranës
25/02 21:16
Top News – Covid, shifra rekord e viktimave/ Në 24 orë, 21 humbje jete dhe 986 raste të reja
25/02 21:11
Top News – Shqipëria ‘blindohet’ nga SHBA/ Mjete të fuqishme si dhuratë për ushtrinë
25/02 21:07
Top News – Laç, zona ku fshihen ekzekutorët! Renea në gjurmët e vrasësve të Kastratit
25/02 21:05
Protestë në Tuz/ kryetari Nik Gjeloshaj: Hakmarrje se festuam pavarësinë e Kosovës
25/02 19:58
Top News – Covid, deklarata e bujshme e Bashës/ ‘Do mbyllja plotësisht këto zona në vend’
25/02 19:40
Top News – Fëmijët shqiptarë në kampin Al Hol/ Çuçi në Liban, skenar i ri për riatdhesimin
25/02 17:59
Top News – Kandidatë pa rekorde kriminale/ Alarmi ndërkombëtar për partitë politike
25/02 17:58
Veliaj: “Programi i PS më i miri; Kriteri që të jesh kandidat i LSI është, të kesh dosje në SPAK”
25/02 17:54
Top News – Procesi i vaksinimit/ Nis edhe në qytetin e Beratit për bluzat e bardha
25/02 16:53
Top News – Ujësjellësi i ri i Pogradecit/ Do sigurojë ujë 24 orë për banorët
25/02 16:53
TopNews-Akuzat e babait të gjyqtares së arrestuar/‘Si u shpërblyen ato që liruan djalin e deputetit’
25/02 16:22
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Pas përfshirjes në koalicion me PD/ Bamir Topi jep dorëheqjen si kryetar i FRD
25/02 16:21
Kontrollet për respektimin e masave anti Covid/ 917 gjoba në të gjithë vendin
25/02 15:59
Të karantinuarit nuk do votojnë KQZ: Do t’i japim të drejtën e votës 3 mijë emigrantëve
25/02 15:57
Dhunohet gazetari në Prishtinë/ Visar Duriqi sulmohet nga persona të maskuar përpara shtëpisë
25/02 15:56
Nuk ka kufizime të reja për covid/ Komiteti i ekspertëve e shikon situatën në përmirësim
25/02 15:53