Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05/2021 11:51

Administrata amerikane për Ushqim dhe Ilaçe ka autorizuar përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit të prodhuar nga Pfizer/BioNTech për fëmijët e moshave 12-15 vjeç. Komisionerja në detyrë e kësaj administrate Janet Ëoodcock e ka përshkruar vendimin e 10 majit si “hap të madh në luftën kundër pandemisë së koronavirusit”. “Veprimet e sotme na mundësojnë që të ruajmë popullsinë e re nga COVID-19, çka ka dërgon më afër ndjenjës së normalitetit dhe dhënies fund të pandemisë”, ka thënë ajo në një deklaratë. Vaksina me dy doza veçse është autorizuar për personat nga mosha 16-vjeçare e tutje. Më shumë se 57 për qind e popullsisë së rritur në SHBA, apo 158 milionë persona, kanë pranuar të paktën një dozë të vaksinës kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Shkalla e zgjeruar e vaksinimit te fëmijët dhe adoleshentët është duke u konsideruar kyçe për kthim të fëmijëve nëpër shkolla deri në vjeshtë, si dhe për zgjerim të aktiviteteve fizike. Shumë familje po ashtu kanë pasur vështirësi që të vendosin se cilat aktivitetet janë të sigurta për të rinisur kur vetëm më të rinjtë në familje të mbesin të pavaksinuar. Dy vaksinat tjera të miratura në SHBA kundër koronavirusit, të prodhuara nga Moderna dhe Johnson & Johnson, mund t’iu jepen vetëm individëve të moshës mbi 18-vjeçare. Vaksina e prodhuar nga Pfizer-BioNTech është autorizuar për përdorim në disa shtete për adoleshentë dhe fëmijë.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55