Top News – Uragani ‘Isaias’/ Godet brigjet e Karolinës Veriore
04/08/2020 12:37

Uragani Isaias ka goditur të martën brigjet e Karolinës Veriore, me erëra deri në 140 kilometra në orë, ka njoftuar Qendra Kombëtare për Uragane. Fuqia e këtij uragani kishte rënë në stuhi tropikale pas goditjes së ishujve në Karaibe, mirëpo të hënën është rikategorizuar si uragan i shkallës së parë. Në Karaibe, dy persona kanë vdekur për shkak të motit të keq të nxitur nga ai. Isaias është stuhia e nëntë e madhe e këtij viti. Qendra Kombëtare për Uragane ka paralajmëruar se Isaias do të shkaktojë shira të rrëmbyeshëm dhe vërshime në të dyja Karolinat, ndërkohë që bartet në gjirin lindor të Shteteve të Bashkuara. Zyrtarë në verilindje të karolinës jugore dhe në jug të karolinës veriore thanë se ka rreziqe që mund të kërcënojnë edhe jetë njerëzish për shkak të përmbytjeve që mund të shkaktojë uragani. Gjatë fundjavës stuhia u zhvendos nga Florida dhe të hënën në mëngjes qendra e saj ishte pranë brigjeve të karolinës jugore. Në republikën domenikane dhe puerto rico, isaias vrau të paktën dy persona, shkuli pemët me rrënjë, shkatërroi të mbjella e shtëpi dhe u pasua me përmbytje dhe rrëshiqte dheu. Isaias tani i është drejtuar destinacioneve popullore turistike në Myrtle Beach në karolinën jugore dhe Uillmingtonit, në karolinën veriore. Paralajmërime p0ër tornado janë në fuqi gjatë të martës. Fuqia e isaias pritet të dobësohet, ndonëse edhe qyteti i Nju Jorkut është duke u përgatitur për stuhi të mundshme atje më vonë.

Top News – Në ‘territorin’ e AFD-së, qyteti gjerman hapet për refugjatët
27/09 15:30
Covid-19 nëpër botë/ Viktimat e koronavirusit po shkojnë drejt 1 milionëshit
27/09 15:30
Top News – Spitalet në Itali regjistrojnë rritje të pacientëve me Covid
27/09 15:27
Top News – Nuk pyesin per covid/ Britanikët, fundjavë të ‘shthurur’
27/09 14:42
Top News – Bjellorusia akuzon Perëndimin për nxitje të “kaosit dhe anarkisë”
27/09 14:39
Top News – Trump nominon Amy Coney Barrett për gjyqtare në Gjykatën Supreme
27/09 13:31
Top News – Referendum në Zvicër, pro ose kundër lëvizjes së lirë…
27/09 13:30
Top News – Mikrob vdekjeprurës në ujë, alarmohen qytetarët në Teksas
27/09 13:29
Top News – `Bomba e motit`/ Në malet Italiane nis bora
26/09 17:49
Top News – Menuja mbretërore/ Elisabeta, sekreti i jetëgjatësisë
26/09 16:24
Top News – Në mesin e covid 19/ Uruguaji mban paradën e krenarisë
26/09 16:23
Top News – Ndërhyrja në zgjedhje/ Putin propozon ujdi me SHBA
26/09 15:42
Top News – Operacioni `karaburuni`/ Nën hetim, dhjetëra Shqiptarë
26/09 15:35
Top News – Një muaj pas infektikimit/ Berlusconi del sërish pozitiv
26/09 15:29
Top News – Situata në SHBA/ Infektimet kapërcejnë 7 milionë
26/09 15:26
Top News – Shpërndaresi i picave/ Merr 12 mijë dollarë bakshish
26/09 15:24
Top News – Korrupsion e shpërdorimë/ Bullgarët hidhen në protesta
26/09 13:59
Top News – Pasojat e izolimit/ Mund të vdesin 75.000 vetë
26/09 12:32
Top News – Trump vë `Veton`/ Cakton anëtaren e gjykatës supreme
26/09 12:14
Top News – Zvicra voton/ Për t`i dhënë fund lëvizjes së lirë
26/09 11:09