Top News – Universiteti i Kalifornisë/ Hakerat i vjedhin 1.14 mln dollarë
29/06/2020 20:14

Një prej institucioneve më të rëndësishme të kërkimit mjekësor, Universiteti I Kalifornisë San Francisko, UCSF, pranoi se i ka paguar hakerëve një shpërblim prej $ 1.14 milion pas një bisedimi të fshehtë të dëshmuar nga BBC Neës. Banda kriminale Netëalker e sulmoi Universitetin në 1 qershor. Stafi i tij hoqi kompjuterat nga prizat në përpjekje për të penguar përhapjen e shpejtë të virusit. Një informacion anonim e ndihmoi BBC Neës që të ndiqte negocjatat bisedë live në “dark ëeb”. Ekspertët e sigurisë kibernetike thonë se këto lloj bisedimesh tani po ndodhin në të gjithë botën – e ndonjëherë flitet për shuma edhe më të mëdha” Kompanitë dorëzohen e paguajnë, përkundëtr këshillave të agjencive të zbatimit të ligjit, përfshirë FBI, Europol dhe Qendrën Kombëtare të Sigurisë Kibernetike të Mbretërisë së Bashkuar.Vetëm Netëalker ka qenë i lidhur me të paktën dy sulme virusesh ndaj universiteteve në dy muajt e fundit. Gjashtë orë pas goditjes së tij, UCSF I kërkoi më shumë kohë. Duke qenë se fitimet e këtij universiteti janë mjaft të mëdha, grupi fillimisht kërkoi 3 milionë dollarë, por pasi negocjatorët I tregon se UCSF ishte goditur ashpër nga pandemia e koronavirusit, e ulën shumën në 1,14 milionë.

Top News – Koronavirusi në Evropë/ Maska dhe frikë nga vala e dytë
09/07 12:05
Top News – Policia Holandeze/ Zbulon konteinerët e ‘torturave’
08/07 20:33
Top News – Ribashkimi i ‘Friends’/ Pas 25 vitesh, gati seria e re
08/07 20:27
Top News – Virusi anulon festivalin/ Xixëllonjat vallëzojnë vetëm
08/07 20:26
Top News – Plani në Britani/ 50 për qind ulje nëse darkon jashtë
08/07 20:25
Top News – Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me covid
08/07 19:23
Top News – Shpërthim i virusit/ Mbyllet spitali në Londër
08/07 18:56
Top News – Ministri malazez/ Infektohet nga koronavirusi
08/07 18:55
Top News – Melburni në izolim/ 5 milionë banorë në shtëpi
08/07 18:26
Top News – Udhëtimet në Ballkan/ Austria, tjetër paralajmërim
08/07 17:58
Top News – Kandidon për president/ West nuk mbështet më Trump
08/07 17:57
Top News – Pas stuhisë…/ Balerinët u kthehen piruetave
08/07 17:35
Top News – India dhe Kina/ Këtë muaj misione në Mars
08/07 15:21
Top News – HIV/Aids, mjekimi/ Sukses ilaçi eksperimental
08/07 15:15
Top News – Katalonja, maskat/ Mbajtja bëhet e detyrueshme
08/07 15:02
Top News – Tom Hanks: Covid si Lufta e Dytë Botërore
08/07 14:26
Top News – Kryeministri australian: S’kemi kontroll mbi virusin
08/07 12:40
Top News – Drejtori i FBI-së: Kina, kërcënimi më i madh për SHBA-në
08/07 12:22
Top News – OBSH për virusin: Rri në ajër, kondicioneri s’ka rol
08/07 11:56
Top News – SHBA/ Studentët të zemëruar nga vendimi për vizat
08/07 11:43