Top News – Ukraina në ‘mbrojtje të Çërnobilit’ / Rusia mund të godasë vendin më radioaktiv në botë
24/01/2022 14:15

Ukraina ka vendosur forca në mbrojtje të zonës përreth Cërnobilit pas frikës se zona e katastrofës mund të merret në shënjestër në rast të një pushtimi rus. Vendi përreth ish impiantit bërthamor është ende më radioaktivi mbi tokë dhe zona është braktisur pas shpërthimit në 1986. Por, ndërsa frika është shtuar për një pushtim rus, ukraina ka lëvizur tani trupat në rajonin e izoluar në kufirin e saj verior me Bjellorusinë. Javët e fundit është raportuar se Bjellorusia, një aleate e Rusisë, mund të jetë një nga trajektoret që forcat e kremlinit mund të përdorin për të pushtuar Ukrainën. Me rusinë dhe Bjellorusinë që do mbajnë stërvitje të përbashkëta ushtarake në shkurt, Ukraina ka dislokuar tani me mijëra trupa në zonën përreth cernobilit, raporton Neë York Times. Qyteza Pripyat, afër vendit ku Cernobili ngrihej dhe ku jetonin punëtorët e centralit, tani është një qytezë fantazëm. Vetë cernobili është pjesërisht i mbyllur, me një mbulesë gjigande që është ngritur mbi reaktorin e dëmtuar. “Nuk e dijmë se cfarë do të na vrasë e para, virusi, rrezatimi apo lufta”, thotë një punëtor atje.

Top News – Harpoonë dhe Howitzerë në Ukrainë / Mbërrijnë armatimet e rënda, lufta ndryshon rrjedhë
28/05 18:55
Top News – Qëllon mbi turmën në një festë / Gruaja e armatosur reagon dhe e vret në vend
28/05 18:53
Top News – 100 dronë në zemër të malit / Irani tregon dhëmbët…vendndodhja mbahet e fshehtë
28/05 18:50
Top News – Sisteme raketash të shumëfishta! / ’Made in USA’, bisedime mes SHBA-së dhe Ukrainës
28/05 18:49
Top News – Putin kërcënon Francën e Gjermaninë / Mos armatosni më Ukrainën, po rrezikoni shumë!
28/05 18:48
Top News – Lufta e Rusisë në Ukrainë… / Sa para i duhen Vladimir Putinit për të vijuar
28/05 18:47
Top News – Trump rikandidon për president / Japim miliarda për Ukrainën, duhet të mbrojmë shkollat
28/05 18:45
Top Channel/Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 16:31
Top News – Rusia, plaçkitje në Mariupol / Anija ruse grabit mbi 3 mijë ton metale në port
28/05 16:22
Top Channel/Turqia nis anijen në Egje, grekët në alarm: “TSG Çesme” po shkon drejt Skiros!
28/05 16:04
Top News – Dronë ushtarakë për Ukrainën / Lituanezët bëhen bashkë, mbledhin fonde për t’i blerë
28/05 16:01
Top News – Gati për shkëmbim të burgosurish / Putin është i hapur, konfirmimi vjen nga Austria
28/05 15:47
Top News – Zhurit e shkatërro! Motoja e Rusisë / Komandanti ukrainas: Do të na fshijë nga harta
28/05 15:43
Top Channel/Zhbllokimi i grurit ukrainas, propozimi gjerman: E transportojmë me trena!
28/05 15:30
Top Channel/Peticion për Kosovën, zyrtarja e BE-së merr iniciativën për liberalizimin e vizave!
28/05 14:45
Top Channel/ Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 14:44
Top Channel/Rusia “tregon muskujt”: teston me sukses raketën shkatërruese hipersonike!
28/05 14:29
Top Channel/Rusia fillon “ofensivën” ndaj Ballkanit: Lavrov shkon personalisht në Serbi!
28/05 14:11
Top News – Rusia rrethon qytetet në Donbas / Ukraina duhet të tërhiqet nga Severodonjecku
28/05 13:52
Top News – Rusia teston raketën hipersonike / U lëshua nga deti, ‘Zircon’ fluturoi për 1 mijë km
28/05 13:05