Top News – Ukraina hedh në erë ‘Vagner’ / U dekonspirua nga një foto, shkatërrohet shtabi në Donbas
15/08/2022 21:26

Mercenarë që buzëqeshin, të armatosur deri në dhëmbë...kështu propaganduesi rus i luftës Sergei Sreda u shfaq në një vizitë në shtabin qendror të Vagner në Ukrainë, javën e kaluar, duke thënë se ata e kishin mirëpritur si të ishin një familje. Por, Sreda mund ti ketë dënuar mercenarët e Vagner, qoftë edhe pa dashje, me vdekje pasi ka zbuluar në foto vendndodhjen e bazës në qytetin e pushtuar Popasna. Në një foto të postuar prej tij shihej një tabelë rruge. Dhe kaq iu desh ukrainasve për të ndërmarrë një sulm me raketat amerikane HIMARS. Konfirmimi i sulmit erdhi të dielën kur kanalet në telegram me lidhje me grupin Vagner nisën të postonin foto të pas sulmit, përfshirë edhe ushtarë që transportoheshin me barrela. E ky është vetëm më i fundit nga telashet me të cilat po përballen forcat e Putinit, në thuajse gjashtë muaj luftë, pasi më herët u detyruan të tërhiqen nga Kievi, u fundos luftanija e krenarisë së rusisë në detin e zi Moskva, u larguan nga Ishulli i Gjarprit dhe një javë më parë, u pa e shkatërruar edhe një bazë ajrore ruse në Krime.

Top News – Ukraina çliron tokat që Putin aneksoi / Kievi avancon në Kherson, forcat ruse zbrapsen
05/10 13:40
Top Channel/ Eurodeputetja pret flokët në parlament: Ndaloni dhunën në Iran
05/10 12:39
Top News – Putin firmos aneksimin e tokave ukrainase / Katër vite tranzicion për tu bërë ‘Rusi’
05/10 12:08
Top News-Çfarë ka në mendje Vladimir Putin?/A do ta shtypë apo jo butonin e kuq, analistët në ‘terr’
05/10 12:05
Top News-Nga ‘Graceful’ në ‘Balena vrasëse’/Jahti i Putinit ndryshon emër, largohet nga Kaliningradi
05/10 11:50
Top News – Asteroidi i goditur nga NASA / Lë pas ‘një bisht’ 10 mijë kilometra të gjatë
05/10 11:49
Top channel/ Paketa e 8 e sanskioneve, BE bie dakord për një çmim tavan të naftës ruse
05/10 11:39
Top News – Gazprom kthen gazin në Itali / Nis eksporti përmes Austrisë, u pezullua në fundjavë
05/10 11:38
Top News – Elon Musk ‘kënaq’ Putinin! / Rusia mbështet ‘planin e paqes’, Ukraina e zemëruar
05/10 11:37
Top News – Rusia gjen ‘partner të ri’ / Mbylli rubinetat për Evropën, i shet gaz Talebanëve
05/10 11:36
Top Channel/ Putin nënshkruan ligjet për aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës
05/10 11:29
Top News – Lëshoi raketën si kërcënim por dështoi/ Koreja e jugut kërkon ndjesë, alarmoi popullatën
05/10 11:28
Top News – Kërkoi miliarda euro dëmshpërblim lufte / Gjermania refuzon kërkesën e Polonisë
05/10 11:24
Top Channel/ Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter-it
05/10 11:04
Top News – Shi raketash!/Ukraina sulmon me artileri ushtrinë ruse
05/10 10:29
Top News – Në mbrojtje të luleve të shkretëtirës/ Kili krijon park kombëtar në thatësirë
05/10 10:29
Top News – Ngushtica e re në Detin Baltik/Polonia kanal të ri për shmangur Rusinë
05/10 10:28
Top News – Pinguinët në rrezik/ Gripi i ri kërcënon koloninë e Afrikës së Jugut
05/10 10:28
Top Channel/Emrat një për një:Shkupi publikon për herë të parë të dhënat e atyre që luftuan me ISIS!
04/10 23:11
Top Channel/Vuçiç, tjetër paralajmërim misterioz: “Më keq se në vitet 90`, na pret një betejë e Stalingradit”!
04/10 23:09