Top News – U mbytën në luftën e dytë botërore / Anijet fantazëm japoneze dalin në sipërfaqe
20/10/2021 15:53

Anijet e mbytura gjatë luftës së dytë botërore, në betejën epike të Ivo Jima-s, janë shkëputur nga fundi i oqeanit pas dridhjeve të tokës nga një vullkan në Japoni. Pamjet satelitore tregojnë mbetjet e 24 anijeve të transportit të kapura nga marina amerikane gjatë ditëve të fundit të 1945. Pamjet dramatike u publikuan nga mediat kaponeze pasi shtrati i detit nisi të rritej për shkak të aktivitetit nga mali Suribachi në perëndim të ishullit Ivo Jima. Anijet e mbytura tani gjenden mbi hirin vullkanik falë dridhjeve sizmike. Gjatë luftës, anijet u zhvendosën për të krijuar një lloj porti për tu përgatitur për pushtimin e trupave amerikane. Ato formuan një lloj rrethimi për të mbrojtur barkat e tjera të ngarkuara me trupa dhe armë. Ivo Jima u mor nga SHBA për shkak të dy fushave ajrore të tij. Gjatë betejës, 216 ushtarë japonezë u kapën rob ndërsa pjesa tjetër e 20 mijë trupave u vranë. Rreth 7 mijë amerikanë humbën jetën në luftime. Fotoja ikonike e njohur si ngritja e flamurit mbi Ivo Jima, tregon marinsat amerikanë që vendosin flamurin mbi majën e Suribachi-t. 168 metra i lartë, maja raportohet të jetë një nga 10 vullkanet më të rrezikshëm në vend. Ishulli mbetet i pabanuar dhe ka vetëm një prezencë të ushtrisë japoneze, të vendosur atje që nga 1068-ta.

Top Channel/ Presidenti Lukashenko viziton emigrantët në kufi, zotohet t’u ‘plotësojë dëshirat’
26/11 22:09
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin e Kale mes konfliktit post-Brexit
26/11 22:08
Top Channel/ Zelenski thotë se ka zbuluar ‘grusht-shteti’ të lidhur me Rusinë më 1-2 dhjetor
26/11 22:07
Top Channel/ Konfirmohen të vdekur të gjithë 41 të bllokuarit në minierën në Rusi
26/11 22:07
Top News-Viktima e fundit, një fëmijë…!/U gjet në rrënojat e autobusit të aksidentit
26/11 20:44
Top Channel/ Covid i ri goditi edhe bursat. Virologët amerikanë po diskutojnë për masat e reja
26/11 19:59
Top News-Shqiptari me 8 kg heroinë në makinë / Nga Zvicra në Itali, kapet nga karabinierët
26/11 19:17
Top News-Zbulohet misteri i të mbijetuarit../Emri i arabit në listë, nuk kishte lidhje me tragjedinë
26/11 18:18
Top Channel/ Varianti i ri, BE ndalon udhëtimet: “Duhet frenuar përhapja”!
26/11 17:49
Top News- Një variant edhe më i tmerrshëm/Mbërrin në Evropë rasti i parë Covid-Hiv Aids
26/11 17:05
Top News-Vrasësi i veshur si pastrues rrugësh/Ekzekutoi shqiptarin për larje hesapesh me 2 grupeve
26/11 16:42
Top Channel/ Abazoviç, kryeministër i Malit të Zi- minoritetet: Ne jemi pro!
26/11 15:28
Top News- Grusht shteti në Ukrainë/Si u parandalua dhe a u orkestrua nga Moska!
26/11 15:18
Top Channel/ Gjendet trupi i 45-të, është një fëmijë- tragjedia s`ka fund!
26/11 15:08
Top News- A ka shpresë për negociatat /SHBA dhe BE po i bëjnë presion të fortë Bullgarisë
26/11 15:04
Top Channel/ Egjipti hap “Rrugën e Zotave”; 3.000 vjet histori në 3.000 kilometra!
26/11 15:02
Top Channel/ CIA paralajmëron Rusinë: “Lojra me ne? Tani prisni pasojat”!
26/11 14:27
Top Channel/Shpërthejnë protesta kundër Erdoganit, Turqia në prag katastrofe!
26/11 14:26
Top News – Këmbejnë fëmijët me një dele / Uria fundos Afganistanin, të miturit shiten për bukë
26/11 14:00
Top News – Varianti afrikanojugor mbjell frikë / Evropa në panik, mblidhet OBSH me urgjencë
26/11 13:54