Top News – U akuza për vrasjen në ish Bllok/ Ish komandoja Merviol Bilo dënohet me shërbim prove
18/06/2021 22:11

Ish komandoja Merviol Bilon, i akuzuar për vrasjen e ndodhur në ish-Bllok më 4 tetor 2018, është dënuar me shërbim prove nga Gjykata e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit. Akuza me të cilën ish efektivi komando i Forcave të Armatosura u dërgua për gjykim, është ajo e plagosjes së rëndë në kapërcim të kufijve të mbrojtjes së nevojshme ndaj shtetasit Elion Hato. Ai momentin e ngjarjes ishte I punësuar si trupërojë e Ervin Matës, një nga protagonistët e ngjarjes së rëndë të para gati tre viteve. Pas ngjarjes Bilo ka mundur t’i shpëtojë policisë dhe gjatë gjithë kësaj kohe ka qenë në arrati. Ai u dënua nga gjykata me 7 vite burg për plagosje e armëmbajtje pa leje. Duke përfituar nga gjykimi i shkurtuar, dënimi i Merviol Bilos u reduktua në 4 vite e 8 muaj burg, por edhe ky dënim i është konvertuar në shërbim prove. Gjatë gjykimit, avokati Alban Bengasi arriti të bindte gjykatën se klienti i tij kishte reaguar duke perdorur armën për shkak se i rrezikohej jeta. Pushimi i akuzës për vrasjen e Fabiol Gaxhës bëhet sepse argumentohet se ka qenë në kushtet e mbrojtjes ekstreme. Sipas Prokurorisë, krimi besohet se ndodhi për shkak të mosmarrëveshjeve të vazhdueshme mes dy grupeve rivale në një lokal në zonën e ish-Bllokut, ku mbeti i vrarë Fabian Gaxha, ndërsa u plagosën Ervis Martinaj dhe Eljon Hato.

Top News-‘Investimi me vlerë 37 milionë euro’/Hapet garën për ndërtimin e aeroportin e Sarandës
30/07 22:16
Top Channel/ Nata bëhet e frikshme në Ksamil, shihni sa pranë banesave kanë mbërritur
30/07 22:13
Top Channel/ Akuzat e Koçit, Lame: Politika të rrijë larg! Bujrum SPAK, i kam çuar edhe vetë dosje
30/07 21:47
Top News-Tenderi i uniformave të policisë/ Apeli i GJKKO lë në fuqi masat për të arrestuarit
30/07 21:15
Top News – Berisha i përgjigjet Yuri Kim/‘Gabove rëndë, mua s’më ndal dot asnjë trillim’
30/07 21:13
Top News – Policia Rrugore kontrolle intensive/10 shoferë të arrestuar dhe mijëra gjoba
30/07 21:10
Top News-Rriten sërish rastet me Covid/ 37 të infektuar në 24 orë dhe asnjë viktimë
30/07 21:09
Top Channel/ Situata del jashtë kontrollit në Ksamil, vatra e zjarrit shumë pranë banesave
30/07 21:07
Top Channel/Biden njofton masat e reja në SHBA, punonjësit civilë të qeverisë federale të vaksinohen
30/07 20:39
Top Channel/ Rrugëtimi i ‘Za Fest”, mbrëmja e dytë e festivalit në qytetin e Shkodrës
30/07 20:38
Top Channel/ A dëmton Kosovën Ballkani i Hapur? Analistët: Vetë përjashtimi, i dëmshëm për Kosovën
30/07 20:12
Top Channel/ Si të zgjedhësh universitetin? Deri më 3 gusht vijojnë aplikimet për shkollën e lartë
30/07 20:02
Top Channel/ Skandali me uniformat e policisë/ Ish zyrtarët e Ministrisë së Brendshme mbeten në burg
30/07 19:51
Top Channel/ “Berisha mos bëhet deputet i PD”/ Yuri Kim kërkesë ultimative Bashës: Zgjidh të ardhmen
30/07 19:44
Top Channel/ Turistët bllokohen në kanione, dëmtohet njëri prej tyre
30/07 19:44
Top News – Shpërndanin kokainë në kuti picash/Gjykata lë në burg 4 prej tyre, 1 në arrest shtëpie
30/07 18:01
Top Channel/Gara për Aeroportin e Sarandës, Balluku: Do të jetë sezonal, investim privat 37 mln euro
30/07 17:41
Top Channel/ Të dehur dhe me shpejtësi tej normave të lejuara, pranga 10 shoferëve në 24 orë
30/07 17:33
Top News – Yuri Kim thumbon Berishën ‘non grata’/‘PD s’mund të hajë bar për hir të një deputeti’
30/07 16:37
Top News – Gjykata e Lartë bëhet me 9 anëtarë/ Presidenti Meta firmos emërimin e Asim Vokshit
30/07 16:36