Top News – Turqia nuk zbrapset/ ’Do vijojmë të blejmë armë nga Rusia’
18/05/2021 12:27

Turqia po kërcënon të vazhdojë me blerjet ushtarake ruse pavarësisht paralajmërimeve nga Uashingtoni. Kërcënimi vjen ndërsa përplasja midis anëtarëve të NATO-s thellohet lidhur me blerjen nga Ankaraja të një sistemi rus raketash. Ndërsa Uashingtoni rrit presionin ndaj Ankarasë për t’u tërhequr nga blerja sistemeve ruse të mbrojtjes nga raketa S 400, ministri turk i mbrojtjes Hulusi Akar mbrojti këtë muaj synimet e tij, duke hedhur poshtë shqetësimet amerikane. Ky nuk është një sistem për sulme, tha Akar, duke shtuar se aty ku është dislokuar ai nuk mund të kërcënojë absolutisht askënd. Uashingtoni thotë se radari i përparuar i raketave S 400 përbën një kërcënim për sistemet e mbrojtjes së NATO-s dhe bën thirrje për heqjen e tij. Por Ankaraja ka thënë se po shqyrton blerjen e më shumë të raketave ruse. Një burim i afërt me qeverinë thotë se Turqia tashmë ka arritur një marrëveshje me Moskën. Muajin e kaluar, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi Turqinë se mund të përballet me sanksione nëse blen armë të tjera ruse, përfshirë sisteme shtesë të raketave S 400. Për shkak të shqetësimeve mbi raketat S 400, Uashingtoni kishte bllokuar Turqinë nga modernizimi i avionëve të saj të vjetër luftarakë me ato F-35 të Amerikës. Por këshilltari i presidentit turk Mesut Casin paralajmëroi se Uashingtoni po e detyron Turqinë që të thellojë edhe më tej lidhjet e saj ushtarake me Rusinë. Analistët parashikojnë që Ankaraja nuk do të bëjë asnjë blerje të re të armëve ruse deri në një takim të planifikuar midis presidentëve turk dhe amerikan në kuadër të takimit të nivelit të lartë të NATO-s muajin e ardhshëm. Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusolgu tha se Uashingtoni duhet të heqë dorë nga kundërshtimet e tij, duke qëndruar i vendosur në pozicionin se Turqia nuk do ta kthente mbrapsht blerjen e saj të raketave ruse. Por disa analistë parashikojnë që Ankaraja mund të jetë e gatshme të bëjë një marrëveshje nëse Uashingtoni bën lëshime.

Tip News – Një supozim, apo e vërtetë…! Joe Biden, origjina e largët nga Briania e madhe!
22/06 00:41
Top News – Mafiozi turk që kërcënon Erdogan/ Videot e tij në youtube po bëjnë namin
21/06 23:16
Top News – Zgjohet nga koma, kërkon të birin/ Italia, gruaja nuk e di që ai vdiq duke e mbrojtur
21/06 21:11
Top News – Festivali makabër në Kinë/ Mijëra qytetarë shohin therjen e qenve
21/06 21:08
Top Channel/ Francezja vret njerkun që e kishte përdhunuar prej 24 vitesh
21/06 20:31
Top Channel/ Qeveria e Suedisë bie me votë mosbesimi
21/06 20:30
Top Channel/ Demonstrata në Barcelonë megjthse Spanja jep faljen për liderët e burgosur separatistë
21/06 20:28
Top Channel/ Pusi misterioz i Ferrit në Jemen, i veshur me histori tmerresh e demonësh
21/06 20:27
Top News – Ekspertë nga Izraeli për hetimin/ Kush ishte detaji që e nxori zbuluar vrasësin
21/06 17:36
Top News – Konjufca, takime në Gjermani/ Schauble-gjermania mbështet fuqishëm kosovën
21/06 17:34
Top News – ‘Shko dhe mos u kthefsh më kurrë’/ Korr sukses peticioni për ta lënë Bezos në hapësirë
21/06 17:33
Top News – Arrestohet spiuni Rus/ Punonte për universitetin, dhe për shërbimin sekret
21/06 17:33
Top Channel/ Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më i mirë në Kroaci!
21/06 15:28
Top Channel/ Kina nuk zë mend, nis festivali i “mishit të qenit”- theren 5 mijë kafshë në 10 ditë!
21/06 15:11
Top News – A jep impotencë vaksina e Covid…Studimi i fundit thotë se rreziku është tepër i ulët
21/06 14:37
Top News – Itali, i dehuri shqiptar bën kërdinë/ Godet baristen dhe kërcënon klientët e lokalit
21/06 14:30
Top News- Claudette ‘vret’ 12 njerëz në SHBA/Alabama, stuhia tropikale përmbyt dhe shkatërron shtëpi
21/06 14:14
Top Channel/ Sherr për qiratë e banesave, rrëzohet qeveria suedeze!
21/06 13:51
Top Channel/ Itali: shqiptari sulmohet në rrugë me shufra hekuri, përfundon në reanimacion!
21/06 13:14
Top Channel/ Horror në një autostradë të SHBA, përplasen 18 makina vdesin 9 fëmijë!
21/06 12:44