Top News – Turqia dhe Serbia, pro vaksinës ruse/ Mund të prodhohet në Beograd
24/01/2021 14:45

Fondi rus i pasurisë sovrane RDIF njoftoi se ka nënshkruar një marrëveshje me Turqinë që vaksina Sputnik të prodhohet në këtë vend. Agjensia ruse e lajmeve Interfax thotë se RDIF e ka nisur tashmë transferimin e teknologjisë së prodhimit në Turqi. Ajo ka nënshkruar gjithashtu marrëveshje për të prodhuar Sputnik V në Korenë e Jugut, Kinë, Indi, Brazil, Bjellorusi dhe Kazakistan. Me Serbinë gjithashtu kanë filluar bisedime të ngjashme, e pohuar kjo nga zyrtarë të qeverisë serbe. Kompania farmaceutike ruse Generium, prodhuesi i vaksinës, ka konfirmuar gatishmërinë e saj për të transferuar teknologjinë dhe për të ndihmuar trajnimin e personelit për prodhimin e vaksinës në Serbi."Pala ruse iu përgjigj menjëherë iu përgjigj kërkesës sonë për prodhimin e vaksinës Sputnik V në Serbi, dhe nga nivelet më të lartë të qeverisjes në Moske u urdhërua gjetja e një mënyre që prodhimi I Sputnikut në Serbi të nisë sa më shpejt që të jetë e mundur”, deklaroi ministri pa portofol i ngarkuar me inovacionin, Nenad Popoviç, gjatë një vizite në fabrikën e prodhimit të Generium në Rusi.Sputnik V mund të prodhohet nga instituti shtetëror i vaksinave Torlak në Beograd. Më parë këtë muaj, qeveria serbe pranoi shpërndarjen e një numri doazh të Sputnik V, që I siguron vaksinimin e 1 milion njerëzve.

Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22
Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Presidenti kinez shpall fitoren/ Bëmë një ‘mrekulli’, zhdukëm varfërinë ekstreme
25/02 16:52
Park i ri ujor në Dubai/ Një rrëshqitëse për rekord guinnes, 48 metra e lartë – Pa komente
25/02 16:24
Të pajisur me pasaportën e vaksinës/ Izrael, koncerti i parë për të imunizuarit– Pa koment
25/02 16:23
Top News – Motoristët si skllevër…/ Itali, kompanitë shpërndarjes së ushqimeve në hetim
25/02 16:23
Top News – Stilistët me ngjyrë, bëjnë histori në Milano në javën e modës
25/02 16:22
Top News – Aksident i rëndë rrugor/ SHBA, policia ndërhyn dhe shpëton shoferin– Pa koment
25/02 16:20
Top News – Pandemia i ktheu në zoom/ SHBA, kirurgjia plastike ‘boom’ kërkesash – Pa koment
25/02 16:19
Pandemia ‘mbyll’ kulturën/ Zvicër, koncerte për vetëm një spektator… – Pa komente
25/02 16:19
Top News – Po vijnë Golden Globes…/ Përgatitjet e fundit për ceremoninë e pazakontë– Pa Koment
25/02 16:19
Top News – Vrasja e Khashoggi-t/ Raporti i zbulimit amerikan implikon princin e kurorës
25/02 16:18
Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32