Top News – Tragjedia në Liban/ Liderët bisedojnë për ndihmat
09/08/2020 13:09

Liderët ndërkombëtarë do të mbajnë bisedime të dielën për të mbledhur ndihma për bejrutin, pesë ditë pas shpërthimit masiv që shkatërroi kryeqytetin libanez. Konferenca virtuale, është organizuar nga franca dhe kombet e bashkuara. Edhe presidenti amerikan, Donald trump, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në të. Zyrtarët vlerësojnë se shpërthimi në magazinën ku gjendeshin mbi 2 mijë tonë nitrat amoni, shkaktoi rreth 15 miliardë dollarë dëme. Shpërthimi i mori jetën të paktën 158 personave, lëndoi mbi 5 mijë të tjerë dhe la të pastrehë 300 mijë vetë. Të shtunën, mijëra njerëz dolën nëpër rrugë, me policinë që përdori edhe gazin lotsjellës kundër protestuesve që i qëllonin me gurë dhe disa demonstrues sulmuan ministritë. Në një fjalim në televizion, kryeministri libanez tha se do të kërkonte zgjedhje të parakohëshme për të zgjidhur krizën. Cështja do të diskutohet në kabinetin qeveritar të hënën. Libani ishte që më herët i zhytur në një krizë ekonomike dhe po stërmundohej në përballjen me pandeminë e koronavirusit para shpërthimit që rrafshoi bejrutin.

Top News – Java e modës në Paris/ Dior, ‘një përqafim’ komforti
29/09 20:56
Top News – Kryebashkiaku Rumun/ Rifiton zgjedhjet nga varri…
29/09 20:53
Top News – Stuhi në Stamboll/ Breshëri e shiu ‘ndalin’ qytetin
29/09 20:49
Top News – Vendimi i Francës/ Jo më kafshë në cirk
29/09 20:48
Pompeo në Greqi: Dialog për përplasjen me Turqinë
29/09 19:48
Top News – Ambicja e emirateve/ Vendi i parë arab në hënë…
29/09 19:36
Top News – Trump përballë Biden/ Debati i parë në prag të zgjedhjeve
29/09 19:32
Top News – ‘Ndizet’ konflikti/ Armenia-Turqia rrezoi avionin tonë
29/09 19:13
Top News – Spiun aktiv në Poloni… Zbulohet James Bondi i vërtetë
29/09 18:58
Top News – Merkel e shqetësuar/ Masa më të ashpra kundër covid
29/09 18:28
Top News – Mesazhi i SHBA-së/ Egje, zbarkon `përbindëshi` Amerikan
29/09 18:11
Top News – Jetë e shtrenjtë/ Charles, 6 milionë euro për djemtë
29/09 17:58
Top News – Aktori i ndjerë dhuroi pjesë të pagës për kolegen
29/09 15:47
Top News – Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje
29/09 14:38
Top News -Paralajmërimi i Bankës Botërore: Pandemia mund të varfërojë miliona njerëz
29/09 14:36
Top News – 1 milionë vdekje/ OBSH: Virusi mund të goditet!
29/09 14:13
Top News – Gjermani, zëdhënësi i AFD: Për emigrantët, ka dhoma gazi!
29/09 12:25
Top News – Përplasja në kufi/ Armenia po përdorë luftëtarë kurdë!
29/09 12:00
Top News – Konflikti armeno-azer/ Mund të përplasë Turqinë me Rusinë
29/09 12:00
Top News – Nuk po e frenon dot! Holanda, masa të reja kundër Covid
29/09 11:59