Top News/ Tornado rrafshon qytezën/ Dhjetëra viktima e të lënduar në Iowa të ShBA
22/05/2024 12:52

Një qytezë e vogël në Ajova të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është goditur nga një tornado e fuqishme të martën, duke vrarë shumë njerëz dhe duke lënduar dhjetëra të tjerë. Sipas autoriteteve atje, qyteza Greenfield u rrënua, madje edhe spitali i qytezës u shkatrruar, gjë që do të thotë se njerëzit që mbetën të lënduar nga tornado duhej të dërgoheshin në spitalet e qytezave në afërsi për shërim.Sakaq tornado ishte aq e fuqishme, sa rrëzoi edhe disa turbina të mëdha të erës. “Kjo tornado e ka shkatërruar një pjesë të madhe të kësaj qyteze”, tha Alex Dinkla, zëdhënës i policisë në Ajova. Ky i fundit konfirmoi gjithashtu faktin që ka viktima, por nuk dha numrin e saktë të tyre, pasi sipas tij duhej pak kohë për të bërë një bilanc. Guvernatorja e Ajovës, Kim Reynolds, tha se do ta vizitojë Greenfieldin, qytezën me rreth 2 mijë banorë. Më parë Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA-së ka paralajmëruar disa herë për tornado për shumicën e Ajovës dhe për disa shtete në afërsi të saj.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53