Top News -Tonelata me grurë dalin nga Ukraina/Moska po lëviz trupa drejt porteve, çfarë po ndodh…?
08/08/2022 12:29

Katër anije të tjera që transportonin drithë dolën nga portet ukrainase në Detin e Zi. Megjithatë zbatimi i marrëveshjes mes Kievit dhe Moskës ka ecur ngadalë. Organi që mbikëqyr një marrëveshje ndërkombëtare, që synon të nxjerrë rreth 20 milionë drithë nga Ukraina tha se anijet e ngarkuara u nisën nga portet në Chornomorsk dhe Odesa. Ukraina, Rusia, Turqia dhe Kombet e Bashkuara nënshkruan marrëveshje muajin e kaluar për të krijuar një kanal detar që do të mundësonte kalimin e sigurt të anijeve nga portet e Ukrainës, lundrimi i të cilave ishte bllokuar me fillimin e agresonit rus në Ukrainë. Papa Françesku përshëndeti nisjen nga portet ukrainase të anijeve të para që transportonin grurë dhe tha se kjo marrëveshje mund të jetë një model për dialog dhe për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Ndërkohë luftimet në Ukrainë vazhdojnë dhe analistët kanë paralajmëruar se Rusia po lëviz trupat dhe pajisjet në drejtim të porteve për të shmangur një kundërofensivë ukrainase.

Top Channel/ SHBA, sanksione Rusisë/ Vendimi pas aneksimit rus të tokave ukrainase
30/09 19:39
Top Channel/ E gjithë bota kundër Putin/ Nga SHBA, te Meloni. Proteston edhe Tirana
30/09 19:34
Top Channel/ Putin anekson 15 përqiond të Ukrainë, Zelensky: Duam të hyjmë në NATO
30/09 19:21
Top News- Ukraina kërkon hyrje të shpejtë në NATO!/Bisedime me Rusinë kur të ndërrohet presidenti
30/09 19:01
Top News- Uragani Ian ‘gjunjëzon’ Floridan /Dhjetëra viktima dhe mijëra të bllokuar në SHBA
30/09 18:52
Top News- Cybertruck, rezistent ndaj ujit/ Të paktën këtë na pohoi Elon Musk
30/09 18:45
Top News-Një ‘Krime e dytë’ në sytë e Perëndimit/Presidenti Putin anekson 4 rajonet e Ukrainës
30/09 18:21
Top News-Shqiptarët, pengmarrësit e ministrit belg/Dyshimet e policisë dhe si u ra në gjurmët e tyre
30/09 18:09
Top Channel/ Gjermania “nuk heq dorë” nga Procesi i Berlinit, Sarrazin turne në Ballkan!
30/09 17:58
Top News- Maska që zbulon në ajër Covid 19/Kina prodhon ‘mburojën’ kundër virusit
30/09 17:46
Top Channel/Dalin monedhat me portretin e mbretit Karl: Nuk mban kurorë!
30/09 15:44
Top Channel/ Putin sot shpall aneksimin, SHBA: Kjo është vjedhje territoresh!
30/09 15:23
Top Channel/ ”Çmendet” inflacioni në Europë, më i larti që nga fillesat e euros!
30/09 15:21
Top News – Përse Barcelona është unike!/Qyteti më i mirë në botë për kulturën e historinë
30/09 15:18
Top News – TikTok fshin 113 milionë video!/Në rrjetin social, bum postimesh të dëmshme
30/09 15:13
Top News – Alarm bërthamor, NATO nën presion / SHBA ‘lojëra lufte’ masive para fjalimit të Putinit
30/09 15:12
Top Channel/ ”S`ka prova për Ferizajn”, Haga ndryshon aktakuzën për Thacin e të tjerët!
30/09 14:57
Top News – Reja e metanit mbulon Norvegjinë e Suedinë/Rrjedhja në Nord Stream nuk ndalet, ja pasojat
30/09 14:37
Top News – Peshkaqen në rrugët e përmbytura / Uragani shkatërron Floridën, qytetet nën ujë
30/09 14:33
Top News – Inflacioni në qiell në Eurozonë / Arrin në 10 për qind, më i larti që nga dalja e Euros
30/09 14:30