Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10/2020 14:17

Një barriere tjetër gjigante koralore është zbuluar në skajin më verior të barrierës ekzistuese të Australisë, zbulimi i parë i këtij lloji ky në 120 vjet sipas shkencëtarëve. Me një lartësi prej 500 metrash, barrierë e re është praktikisht më e lartë se Empire State Building e Nju Jorkut dhe Kullat Binjake Petronas në Kuala Lumpur të Malajzisë. Studiuesit e përfshirë në një mision 12 mujor kërkimesh, e zbuluan strukturën e shkëputur korale teksa po realizonin hartat 3D të shtratit të detit në atë zonë. Një ekip në bordin e anijes kërkimore në grupit jofitimprurës Schmidt Ocean Institute (SOI), të përdorur për këtë ekspeditë, dërgoi një robot nënujor për të eksploruar barrierën e stërmadhe. Drejtues të misionit thanë se ky zbulim dëshmon qartë sesa është “ bota përtej vijës sonë bregdetare”. Barriera koralore e Australisë, më e madhja e këtij lloji në botë, është shtëpi e më shumë se 1500 lloje peshqish, 411 lloje koralesh e dhjetëra speciesh të tjera. e shtrirë në më shumë se 2,300 km, ajo u caktua në 1981-shin si zonë e Trashëgimisë Botërore “rëndësinë e tij të madhe shkencore” që ka. Por vitet e fundit, është dëmtuar shumë nga ngrohja e detit që ka shkatërruar një pjesë të koraleve e ka shpejtuar rritjen e algave dhe ndotësve të tjerë. E teksa barriere në fjalë rezultonte të kishte humbur më shumë se gjysmën e koraleve të saj që nga 1995-sa, natyra duket kishte krijuar një tjetër strehë për to.

Top News – Ambulanca elektrike/ Më e shpejtë se një helikopter
02/12 22:56
Top News – Kriza e koronavirusit/ Daimler, 1000 euro bonus punonjësve
02/12 22:55
Top News – Krijohet pajisja e rrallë/ Ndalon përplasjen e asteroidëve
02/12 21:46
Top News – `Ne s`jemi anglezë`/ Berlini nuk nxiton me vaksinën
02/12 21:45
Top News – Gjermania për negociatat/ BE dha fjalën, tani ta mbaje!
02/12 21:37
Top News – Terrori në Gjermani/ Agresori, një i sëmurë psiqik
02/12 21:36
Top News – A do të hetohet Trump/ Shtëpia e bardhë, skemë korrupsioni
02/12 19:42
Top News – Del opinioni i Venecias/ Në zgjedhje, me kodin aktual!
02/12 18:46
Top News – Fotoja që preku botën/ Mjeku përqafon pacientin me covid
02/12 18:19
Top News – Frika mposht gëzimin/ Covidi mbyll qytetin biblik!
02/12 17:47
Top News – Sonda Kineze/ Merr kampione në sipërfaqen e hënës
02/12 16:05
Top News – Vendimi i italisë/ Vaksina falas për të gjithë
02/12 15:37
Top News – Kisha në Beograd/ Punimet përfundojnë pas 86 vitesh
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Top News – Apokalips bore/ Në qytetin me verior të Rusise
02/12 15:24
Top News – Qendra Evropiane/ Shumë vende arritën pikun
02/12 14:21
Top News – Aksidenti në Gjermani/ Mes viktimave, foshnja 9 javëshe
02/12 12:55
Top News – Monoliti misterioz/ Utah, nuk u rrëmbye nga alienët
02/12 12:49
Top News – Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia
02/12 12:45
Top News – Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming
02/12 12:44