Top News – Të rinjtë e shkujdesur ‘ushqejnë’ rritjen globale të Covid-19
08/08/2020 15:40

Zyrtarët e shëndetësisë që prej muajsh tani po luftojnë me pandeminë e koronavirusit, thonë se kanë një problem të ri: të rinjtë e shkujdesur që injorojnë rregullat e distancimit social dhe vërtiten nëpër botë duke ushqyer një rritje të numrit të infektimeve. Ndërsa autoritetet kanë hequr kufizimet mbi tubimet pas muajsh izolim dhe pushimet e verës filluan në hemisferën veriore, baret dhe klubet e natës janë mbushur plot me adoleshentë dhe të rinj. Dhe në vendet ku këto klube janë të mbyllura, të rinjtë, thjeshtë i organizojnë vetë festat, në vende të tjera, në plazhe, parqe dhe rrugë. E këto janë shndërruar në vatra të nxehta të covid 19. “Ju e shikoni vetë…të gjithë prekin topin, shtrëngojnë duart ose prekin të njëjtat gjëra. Unë besoj se këtu ekziston rreziku maksimal për tu prekur nga koronavirusi. Ideja është që të ruajmë distancat, por nuk e bëjmë këtë sepse të gjithë mendojnë, duhet ta shijojmë këtë kohë vere. Dhe si rezultat bëjmë atë që kemi bërë gjithnjë, nuk tregohemi të kujdesshëm”.

Top News – Covid në Itali, 1766 të infektuar/ 17 viktima në një ditë
27/09 19:09
Top News – Dhuratë për Princin George/ Dhëmbi i peshkaqenit të zhdukur
27/09 18:49
Top News – Vatrat e reja të Covid-it/ Francë, në shkolla e universitete
27/09 18:15
Top News – Azerbajxhani e Armenia/ Luftë për Nagorni-Karabakun
27/09 18:14
Top News – Referendumi në Zvicër/ ’Fiton’ lëvizja e lirë e njerëzve
27/09 17:08
Top News – Në ‘territorin’ e AFD-së, qyteti gjerman hapet për refugjatët
27/09 15:30
Covid-19 nëpër botë/ Viktimat e koronavirusit po shkojnë drejt 1 milionëshit
27/09 15:30
Top News – Spitalet në Itali regjistrojnë rritje të pacientëve me Covid
27/09 15:27
Top News – Nuk pyesin per covid/ Britanikët, fundjavë të ‘shthurur’
27/09 14:42
Top News – Bjellorusia akuzon Perëndimin për nxitje të “kaosit dhe anarkisë”
27/09 14:39
Top News – Trump nominon Amy Coney Barrett për gjyqtare në Gjykatën Supreme
27/09 13:31
Top News – Referendum në Zvicër, pro ose kundër lëvizjes së lirë…
27/09 13:30
Top News – Mikrob vdekjeprurës në ujë, alarmohen qytetarët në Teksas
27/09 13:29
Top News – `Bomba e motit`/ Në malet Italiane nis bora
26/09 17:49
Top News – Menuja mbretërore/ Elisabeta, sekreti i jetëgjatësisë
26/09 16:24
Top News – Në mesin e covid 19/ Uruguaji mban paradën e krenarisë
26/09 16:23
Top News – Ndërhyrja në zgjedhje/ Putin propozon ujdi me SHBA
26/09 15:42
Top News – Operacioni `karaburuni`/ Nën hetim, dhjetëra Shqiptarë
26/09 15:35
Top News – Një muaj pas infektikimit/ Berlusconi del sërish pozitiv
26/09 15:29
Top News – Situata në SHBA/ Infektimet kapërcejnë 7 milionë
26/09 15:26