Top News – Të pagjeturit e Kosovës/ Serbi, zbulohen eshtra shqiptaresh
16/11/2020 21:25

Në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi janë gjetur mbetje mortore që dyshohet se janë të shqiptarëve të Kosovës.Lajmin për REL e konfirmoi Arsim Gërxhaliu nga Instituti i Mjekësisë Ligjore të Kosovës.“Mund të pohoj se janë eshtra të shqiptarëve të Kosovës, në Kizhevak të Serbisë”, tha Gërxhaliu. Në këtë zonë, gërmimet nisën 5 vjet më parë. “Në tri javët e fundit, kemi qenë çdo javë nga një ekip i Mjekësisë Ligjore dhe i kemi parë. Sapo arritur ekipi i tretë me radhë, ka hasur ne eshtra”, tha Gërxhaliu. Tani sipas tij ndryshon procedura e punës, sepse cështja kalon nga prokurori te gjykatësi në Serbi dhe merren vendimet se si do te vazhdojë puna, duke qenë se mund të ndërpritet ajo me makineri të rënda. Kosova kushtëzon marrëveshjen finale me Serbinë me çështjen e të pagjeturve. Në bazë të të dhënave të publikuara nga organizata joqeveritare Fondi për të Drejtën Humanitare, që nga viti 2001, në territorin e Serbisë në katër zona janë zbuluar varreza masive me trupat e 941 shqiptarëve të vrarë në Kosovë në 1999. Ndërkohë janë ende 1,643 të zhdukur, për fatin e të cilëve nuk dihet asgjë që nga vitet 1998-‘99.

Top News – Pandemia në Kosovë/ Qeveria në detyrë masa të reja
15/01 16:26
30 euro më shumë pensionistëve/ Qeveria Hoti rrit të gjitha pensionet nën 100 euro
15/01 15:34
Top News – Haradinaj sfidon Vjosa Osmanin/ Hajde përballemi në debat publik!
14/01 22:02
Osmani dhe Kurti garojnë së bashku/ Nënshkruajnë marrëveshje për listë të përbashkët në zgjedhje
14/01 19:38
500 familje evakuohen/ Kosovë, u goditën nga vërshimi i ujërave në Vushtrri
13/01 20:08
Top News- Osmani `përplaset` me Lajcak- Një qasje për të ardhur keq dhe e rrezikshme!
13/01 18:24
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – `Ngrin` dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak, tani nuk është momenti!
12/01 22:36
Përmbytjet në Vushtrri/ Qindra banorë të dëmtuar, por komuna nuk ka fonde për dëmshpërblim
12/01 19:48
Top News – Osmani për dialogun me Serbinë/ Të presin sa të krijojmë institucionet e reja
12/01 19:08
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Përmbytjet në Kosovë/ Ndalet shiu, gjendja drejt normalizimit
12/01 15:16
Top News – Vjosa Osmani kundër KQZ/ E drejta e votës nuk kushtëzohet me telefonata
11/01 23:06
Në Kosovë nis fushata/ Në tubime nuk po respektohen masat anti covid
11/01 19:46
Reshjet e dendura në Kosovë/ Shembet ura në Kamenicë
11/01 19:14
Top News – Kosova përballet me përmbytje/ Hoti, do të ndihmojmë familjet e dëmtuara
11/01 18:23
Nis fushata në Kosovë/ Partitë nxitojnë para hapjes zyrtare dhe pa masa anticovid
11/01 13:06
Top News – Përmbytjet në Kosovë/ Moti i keq, vështirësi në shumë rajone
11/01 12:29
A mund të bëhet deputet Albin Kurti? Drejtuesja e KQZ në Kosovë nuk e ka ende një përgjigje
09/01 13:00
Ish-deputeti i LDK-së, deklaratë shokuese: Duan të më eleminojnë vrasës me pagesë nga Shqipëria
08/01 15:29