Top News – Të infektuarit me Covid/ 10 infermierë e një mjek në Tiranë
07/08/2020 10:58

Brenda një jave 10 infermierë dhe një mjek të spitalit “Shefqet Ndroqi” janë infektuar në vendin e punës nga virusi covid. Lajmi është publikuar në gazetën shqip online dhe bëhet e ditur se 10 infermierët dhe mjeku janë pjesë e ekipit të spitalit që prej periudhës kur u shndërrua në spital covid, që po përballon një fluks të lartë shtrimesh. Ekipi mjekësor punon në kushte tejet të vështira, me orare të zgjatura dhe me numër të vogël personeli pasi një mjek shërben rreth 18-20 pacientë. Të ndodhur në këto kushte, rreziku i infektimit ka qenë mjaft i lartë çka ka vënë në rrezik jetën e personelit mjekësor. Një prej mjekëve të infektuar është mjeku anestezist Alban Hatibi i cili u shtrua javën e shkuar në gjendje të rëndë në spitalin ku shërben vetë, për shkak të problemeve me frymëmarrjen. Vënia në rrezik e personelit shëndetësor nuk është e duhura pasi në mungesë të stafit mjekësor, shërbimi ndaj pacientit është i cunguar e për më tepër vë në rrezik dhe jetën e tij.

Top News – Dosjet konfidenciale/ Haga: Kujdes, po minohet drejtësia!
23/09 21:42
I katërti i GJL/ Udhëzimi i KLGJ për të zhbllokuar situatën me anëtarët pa kaluar Vetting-un
23/09 19:54
Tetori do shtojë infektimet/ Skënder Brataj: Forca infektuese e Covid ka rënë
23/09 19:48
Top News – Kandidatët në zgjedhje/ PD kërkon votën e anëtarësisë
23/09 19:27
Top News – Pranë vijës së kuqe…! Shqipëria rrezikon karantinën
23/09 19:15
Top News – 30 miliardë euro në tregun evropian/ BE, raporti për drogën
23/09 18:42
Top News – Rinis procesi, ja kush do dëshmojë/ Vrasja e Azem Hajdarit
23/09 17:42
Top News – Kuvendi rihap garën për një vend/ Vakanca në Kushtetuese
23/09 17:41
Top News – ‘Reforma në drejtësi nuk do ndalet’ / Ambasadorja Yuri Kim
23/09 17:38
Top News – Rriten testimet, 121 raste në 24 orë/ Viktima dhe të infektuar
23/09 17:37
Top News – Vazhdojnë kontrollet/ 24 të arrestuar në gjithë vendin
23/09 16:38
Top News – Mallra kontrabande/ Tiranë, pranga ekonomistit të firmës
23/09 16:36
Top News – Manastirliu-kapacitetet u rriten 50%
23/09 16:35
Bilanci i 24 orëve të fundit!/ MSH: 121 raste të reja dhe 3 viktima nga covid-19
23/09 16:28
Nominimi për Nobelin e Paqes/ Deputeti suedez tregon për TCH pse propozoi SHBA, Kosovën dhe Serbinë
23/09 15:58
Investime në infrastrukturë/ Përfundon ndërhyrja në njësinë 7. Veliaj: Po punojmë dhe për Unazën
23/09 15:55
Erdhi vjeshta/ Reshje deri në fund të muajit, fundjava do jetë me mot të keq
23/09 15:52
Hipoteka privatizon edhe rrugën/ Kavajë, fermeri: Prej një viti nuk hyj dot në tokën time
23/09 15:50
Vetë deklarimi, a po funksionon? Prindërit dhe mësuesit e quajnë të panevojshëm
23/09 15:48
Punësim për të papunët e Covid-19/ Qeveria prezanton planin, rritet edhe ndihma sociale
23/09 15:10