Top News – Të dhëna të reja për origjinën e koronavirusit
30/05/2020 17:47

Një thellim në gjenetikën e koronavirusit të ri, ka treguar se ai duket se ka kaluar pak kohë duke infektuar si lakuriqët e natës ashtu edhe pangolinin para se të kalonte tek njerëzit. Pangolinët, që shiten si ushqim në kinë, kanë qenë të dyshuarit e parë si burim i mundshëm i pandemisë. Sërish, kërkuesit thonë se është ende shpejt për të fajësuar pangolinët për pandeminë dhe se një specie e tretë mund të ketë shërbyer si bartës i virusit para se ta kalonte tek njerëzit. Ajo që është e qartë, është se koronavirusi ka shkëmbyer gjene në vazhdimësi me viruse të ngjashme, duke infektuar lakuriqët e natës, pangolinët dhe një specie të tretë të mundshme, thotë një ekip kërkuesish në universitetin Duke. Po ashtu është e qartë se njerëzit duhet të reduktojnë kontaktin me kafshë të egra që mund të transmetojnë infeksione të reja, thonë ata. Ekipi analizoi 43 gjenoma të plota nga tre lloje koronavirusesh që infektojnë lakuriqët e natës dhe pangolinët dhe që ngjasojnë me virusin e ri covid 19.

Top News – Fotoja e aktores/ Dyshimet se mund të jetë mbytur
13/07 22:45
Top News – Raporti i Eurostat/ Shqiptaret me jetëgjatët në Ballkan
13/07 22:29
Top News – Letra e milionerëve/ Na rrisni taksat, përdorini për covid
13/07 19:19
Top News – Bangladesh, virusi. Njerëzit nuk shkojnë në spital
13/07 15:37
Top News – Festoi në Teksas/ Vdes 30 vjeçari nga pandemia
13/07 14:58
Top News – Zgjedhjet në Poloni/ Fiton politikani anti-LGBT
13/07 12:34
Top News – Tension në Bullgari/ Kërkohet dorëheqja e qeverisë
13/07 12:05
Top News – Covid-19 / Shpërthen keq dhe në Meksikë
13/07 11:54
Top News – Florida shtohet edhe me shumë numri i infektimeve ditore me Covid-19
13/07 11:31
Top News – Imuniteti COVID/ Ekspertët: Ikën për disa muaj
13/07 11:28
Top News – Djali i Yllka Mujos/ Amos Zaharia zbulon disa sekrete
12/07 19:48
Top News – Kandidatura e Kanye West për President, Kim Kardashian tepër e shqetësuar
12/07 18:55
Top News – Montreal, distancimi social/ Në tryeze, me manekinë në mes – Pa koment
12/07 18:14
Top News – Festivali i harkut/ Mongoli, mbahet pa spektatore – Pa koment
12/07 18:13
Top News – Turistët amerikanë/ Amalfi ia ndien mungesën – Pa koment
12/07 18:13
Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32