Top News – Të bllokuar 1200 metra nën tokë / Garë me kohën në Kanada për shpëtimin e minatorëve
28/09/2021 17:00

Ndodhen nga 900 deri në 1220 metra nën nivelin e hyrjes prej më shumë se 24 orëve dhe tani është ndezur gara me kohën për të shpëtuar 39 minatorët e bllokuar në një minierë në perëndim të Sudbury-t, në Ontario të Kanadasë. Incidenti i ndodhur të dielën pasdite bëri që të bllokohej hyrja kryesore cka edhe pengoi ngjitjen e minatorëve. Pronarët e minierës, braziliania Vale, ka deklaruar që për momentin nuk ka të lënduar. Në agim filluan operacionet e shpëtimit, por do të duhet kohë për ti nxjerrë të gjithë minatorët. Skuadrat e shpëtimit i kanë arritur – thotë kompania – dhe po fillojnë ti spostojnë përmes një sistemi shkallësh dytësore. Minatorëve ndërkohë u është cuar ushqim dhe ujë. Fatmirësisht askush nuk ishte në bordin e sistemit kryesor të transportit kur ka ndodhur incidenti, një pajisje e rëndë kishte rënë me sa duket mbi ashensorin e sistemit kryesor të transportit duke bllokuar daljen.

Top News – Rrugët si lumenj, sheshi Duomo një liqen/Katania e gjitha nën ujë, mbytet një 53 vjeçar
27/10 11:48
Top News – Pas gjashtë muajsh sulmon ISIS / Pentagoni ngre alarmin-goditje edhe në tokë amerikane
27/10 11:43
Top Channel/ SHBA dritë jeshile: lejohet hyrja e shtetasve të huaj përmes transportit ajror
27/10 11:38
Top News – Çfarë po ndodh me mbretëreshën / Nuk do të marrë pjesë në samitin për klimën
27/10 11:16
Top Channel/ Mesiç: Situata në rajon si “fillimin e luftrave”! Por serbëve tani i thyejnë hundët”
27/10 11:15
Top Channel/ Ukraina “i tregon dhëmbët” Rusisë me dronët më të fundit turq!
27/10 11:10
Top Channel/ Ekspertët gjermanë : Infektimet do shtohen, duhen më shumë vaksinime të treta
27/10 11:08
Top Channel/ Roja bregdetare shpëton emigrantët në Egje, Greqia fajëson Turqinë për të mbyturit
26/10 21:50
Top Channel/ Sudanezët pro qeverisë civile protestojnë kundër grushtit ushtarak
26/10 21:49
Top Channel/ Presidenti Erdogan pritet nga homologu azer në vizitën e tretë që prej konfliktit
26/10 21:48
Top Channel/ Të shpëtuar nga zhdukja, bizonët rigjejnë veten në malet e Rumanisë
26/10 21:47
Top News- Pandemia gjunjëzon Europën / Kontinenti më shumë se 1.6 milion të infektuar cdo javë
26/10 21:01
Top News- Deklarata e kryeministrit europian / Paralajmëron nisjen e Luftës së Tretë Botërore
26/10 19:56
Top Channel/ Kryeparlamentarja me shkollë nate në krye të parlamentit në Gjermani
26/10 19:55
Top Channel/ Princesha japoneze lë gjithçka për dashurinë, martohet me shokun e kolegjit
26/10 19:25
Top Channel/ Mbytet gomonia në Greqi, vdesin 4 fëmijë emigrantë!
26/10 17:26
Top News- Po nxit përplasje në Bosnjë / SHBA presion Vuçiç: Të mbështesim për aq kohë sa…
26/10 17:17
Top Channel/ Mafia e limonadave: E pabesueshme, kontrabanda që po “bën namin” në Portugali!
26/10 16:04
Top News-Trafik droge përmes instagramit/Shqiptari nga Londra, biznes me miliarda paund
26/10 16:03
Top News- Prapaskenat e vendimit të Erdogan/Pse u tërhoq nga dëbimi i diplmatëve të huaj
26/10 15:45