Top News- Taktika e re e Vladimir Putin/Si po fiton terren në fushëbetejën e Donbasit!
27/05/2022 21:43

Pas disa javësh bllokimi, ushtria ruse duket se ka gjetur një mënyrë për të avancuar në Donbas, duke e goditur me bombardime kaq intensive sa ushtarët ukrainas po detyrohen të dorëzohen. Volodymyr Zelenskyy rrallë jep shifra të viktimave, por presidenti i Ukrainës tha të dielën e kaluar se "50 deri në 100 trupa ukrainase vdesin në vijën e frontit të Donbasit çdo ditë", që do të thotë ndoshta 3,000 viktima në muaj. Të plagosurit janë zakonisht tre ose ndoshta katër fish më shumë. Forcat ruse kanë siguruar më shumë terren gjatë javës së kaluar sesa gjatë gjitge muajve të kaluar. Përparimet e ushtrisëruse nuk janë të jashtëzakonshme, por ato pasqyrojnë një strategji të re. Tani për tani ata kanë braktisur përpjekjet për rrethime më të gjera të forcave ukrainase në Donbas. Në vend të kësaj, njësitë ruse janë të përqendruara në rrethime më të vogla. Kjo u konfirmua nga kreu i milicisë së republikës së vetëshpallur pro-ruse në Donetsk, i cili tha se forcat ruse po ndërmarrin rrethimeve më të vogla për t'i privuar trupat ukrainase nga logjistika dhe përforcimi.

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39