Top News/ Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, SHBA: Dështim spektakolar dhe i turpshëm
15/04/2024 21:57

Sulmin masiv ajror të Iranit ndaj Izraelit Shtetet e Bashkuara të Amerikës e cilësuan një "dështim spektakolar dhe të turpshëm", "Ky dështim ishte spektakolar dhe i turpshëm ishte i gjithi sipas planit," tha në një konferencë zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby. "Unë kam parë gjithashtu Iranin të thotë se ata dhanë paralajmërim të hershëm për të ndihmuar Izraelin të përgatisë mbrojtjen e tij dhe të kufizojë çdo dëmtim të mundshëm. E gjithë kjo është kategorikisht e rreme," shtoi ai. Zyrtarët amerikanë pohuan më parë se Irani i ka dërguar Uashingtonit një mesazh përmes Zvicrës duke thënë se ata synonin t'i përgjigjeshin një sulmi të supozuar izraelit në Siri që vrau një gjeneral të lartë iranian. Por Kirby tha se pretendimet se Teherani përcaktuan paraprakisht se objektivat e sulmit ishin "qesharake". Sulmi tregoi se Irani synonte "qartësisht të shkaktonte shkatërrime dhe viktima të konsiderueshme", nënvizoi ai ndërsa sqaroi se trupat amerikanë ndihmuan Izraelin në rrëzimin e raketave.

Top Channel/ Gjendje emergjence në Gjermani, rrezik “ekstrem” nga përmbytjet!
18/05 12:03
Top Channel/ Sulmoi burrin e Nancy Pelosit, dënohet me 30 vjet burg 44 vjecari në SHBA!
18/05 12:02
Top Channel/ Gjendet trupat e tre pengjeve izraelite: “Ishin vrarë që në 7 tetor!”
18/05 11:52
Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05 08:30
Top Channel/ Ukraina godet Rusinë me dronë, publikohen momentet e tmerrit
17/05 22:40
Top Channel/ SHBA, ndryshojnë zakonet e blerjeve, çmimet e larta të vënë para zgjedhjeve amerikanët
17/05 22:39
Top Channel/ SHBA nisur dërgesat me ndihma përmes portit, priten 150 kampionë në ditë në Gazë
17/05 22:38
Top Channel/ Tentoi të vrasë bashkëshorten, dënohet shqiptari në Britani! Vajza parandaloi ngjarjen
17/05 22:37
Top Channel/ Gratë vrasin e torturojnë fqinjin e dyshuar si pedofil, gjykata britanike: Gabimisht…
17/05 22:32
Top Channel/ Zbulohet misteri i MONA LISËS, historiania tregon ku e pikturoi Da Vinçi
17/05 21:39
Top Channel/ Nëse miratohet rezoluta e Srebenicws, hapet “kutia e Pandorës”, diskutimi Vuçiç – Dodik
17/05 21:35
Top Channel/ Sa gjakftohtë! Masakroi gruan, Eduart Denaj blen birra në market Ma hap pak televizorin
17/05 21:27
Top Channel/ Izraeli kufizon kalimet në kufijtë tokësor në Gaza, SHBA nis kamionët me ndihma
17/05 20:08
Top Channel/ Gjyqi ndaj Donald Trump, në qendër të vëmendjes dëshmia e ish-avokatit të tij
17/05 19:57
Top Channel/ Zelensky merr vendimin e papritur për shërbimin ushtarak, ndryshon pikat kyçe ligjore
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomimi i djalit të ish-presidentit të SHBA-së, Trump shoqërohet nga forca të shumta
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomati i lartë rus kërcënon SHBA: Po luan me zjarrin, duke bërë luftë indirekte
17/05 18:41
Top Channel/ Shpërthen vullkani në Indonezi, ngrihet alarmi i nivelit më të lartë! Banorët në panik
17/05 18:33
Top News/ Po vijnë ‘armët e rënda’ / Rebelët anti-Putin i bashkohen mbrojtjes në Kharkivit
17/05 17:20
Top News/ Ukraina sulmon shumë larg…Godet shënjestra në Krime dhe Rusinë jugore
17/05 17:17