Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01/2022 15:17

Emiratet e Bashkuara Arabe thanë se kanë pikasur dhe më pas shkatërruar dy raketa balistike të rebelëve huthi që kishin në shënjestër kryeqytetin Abu Dabi. Ministria e Mbrojtjes së Emirateve të Bashkuara Arabe nuk raportoi për viktima dhe tha se raketat ranë në dy rajone të ndara pranë Abu Dabit. Një zëdhënës i rebelëve huthi, që mbështeten nga Irani, Yahya Sarea tha se raketat balistike kishin për cak bazën ajrore al-Dhafra në Abu Dabi. Sarea tha se grupi po ashtu ka shënjestruar disa zona vitale të Dubait, duke përdorur dronë, por nuk specifikoi se cilat ishin këto caqe. Ky ishte sulmi i dytë me raketa ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe nga rebelët në Jemen, pasi ata javën e kaluar sulmuan një depo të karburanteve të Abu Dabi, duke vrarë tre persona dhe duke shkaktuar zjarr në një aeroport pranë kësaj depoje. Ky sulm paraqiti një përshkallëzim të madh të konfliktit në Jemen. Koalicioni i udhëhequr nga sauditët u kundërpërgjigj, duke sulmuar një qendër ndalimi, të udhëhequr nga rebelët huthi. Nga ky sulm ajror u vranë të paktën 82 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.Koalicioni i udhëhequr nga sauditët, ku përfshihen edhe Emiratet e Bashkuara Arabe, intervenoi në Jemen në mars të vitit 2015, disa muaj pasi rebelët Huthi rrëzuan nga pushteti Qeverinë në Sanaa, të njohur ndërkombëtarisht. Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara për një kohë të gjatë e akuzojnë Iranin se furnizon me pajisje ushtarake rebelët huthi, përfshirë edhe pjesë për dronë dhe raketa. Teherani mohon se i jep mbështetje financiare dhe ushtarake këtij grupi.

Top News – Harpoonë dhe Howitzerë në Ukrainë / Mbërrijnë armatimet e rënda, lufta ndryshon rrjedhë
28/05 18:55
Top News – Qëllon mbi turmën në një festë / Gruaja e armatosur reagon dhe e vret në vend
28/05 18:53
Top News – 100 dronë në zemër të malit / Irani tregon dhëmbët…vendndodhja mbahet e fshehtë
28/05 18:50
Top News – Sisteme raketash të shumëfishta! / ’Made in USA’, bisedime mes SHBA-së dhe Ukrainës
28/05 18:49
Top News – Putin kërcënon Francën e Gjermaninë / Mos armatosni më Ukrainën, po rrezikoni shumë!
28/05 18:48
Top News – Lufta e Rusisë në Ukrainë… / Sa para i duhen Vladimir Putinit për të vijuar
28/05 18:47
Top News – Trump rikandidon për president / Japim miliarda për Ukrainën, duhet të mbrojmë shkollat
28/05 18:45
Top Channel/Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 16:31
Top News – Rusia, plaçkitje në Mariupol / Anija ruse grabit mbi 3 mijë ton metale në port
28/05 16:22
Top Channel/Turqia nis anijen në Egje, grekët në alarm: “TSG Çesme” po shkon drejt Skiros!
28/05 16:04
Top News – Dronë ushtarakë për Ukrainën / Lituanezët bëhen bashkë, mbledhin fonde për t’i blerë
28/05 16:01
Top News – Gati për shkëmbim të burgosurish / Putin është i hapur, konfirmimi vjen nga Austria
28/05 15:47
Top News – Zhurit e shkatërro! Motoja e Rusisë / Komandanti ukrainas: Do të na fshijë nga harta
28/05 15:43
Top Channel/Zhbllokimi i grurit ukrainas, propozimi gjerman: E transportojmë me trena!
28/05 15:30
Top Channel/Peticion për Kosovën, zyrtarja e BE-së merr iniciativën për liberalizimin e vizave!
28/05 14:45
Top Channel/ Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 14:44
Top Channel/Rusia “tregon muskujt”: teston me sukses raketën shkatërruese hipersonike!
28/05 14:29
Top Channel/Rusia fillon “ofensivën” ndaj Ballkanit: Lavrov shkon personalisht në Serbi!
28/05 14:11
Top News – Rusia rrethon qytetet në Donbas / Ukraina duhet të tërhiqet nga Severodonjecku
28/05 13:52
Top News – Rusia teston raketën hipersonike / U lëshua nga deti, ‘Zircon’ fluturoi për 1 mijë km
28/05 13:05