Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10/2020 22:01

Të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 2.3 milionë njerëz kanë mbetur pa energji elektrike pasi uragani Zeta goditi brigjet e gjirit dhe depërtoi në thellësi të tokës. Zeta preku tokën në Luiziana si stuhi e kategorisë së 2, të mërkurën, para se të dobësohej në një ciklon post-tropikal me erëra që kapnin shpejtësinë e 80 km në orë. Por stuhia u forcua ndërsa i drejtohej Karolinës së veriut dhe virxhinias juglindore. Autoritetet kanë paralajmëruar banorët e zonave në trajektoren e stuhisë të qëndrojnë në shtëpi. Luiziana ende nuk e ka marrë veten nga dëmet e shkaktuara nga stuhitë e fundit, mes të cilave uragani Laura dhe Delta. Para se të prekte brigjet amerikane, Zeta goditi gadishullin Jukatan në meksikë, si një uragan i kategorisë së parë. Zeta është stuhia e 27 e sezonit të uraganëve në atlantik dhe mungon vetëm një stuhi që të thyhet rekordi për numrin më të madh të tyre në një sezon. Në 2005 pati 28 stuhi në sezon, përfshirë 15 uraganë.

Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38
Top News – Moti i keq… Sardenjë, viktima e të zhdukur
28/11 17:59
Top News – BE dhe Britania/ Përpjekje për një marrëveshje
28/11 17:58
Top News – Vaksina e Oksfordit/ Avantazhet ndaj rivaleve
28/11 17:57
Urimi i veçantë nga Dubai, ndërtesa më e lartë në botë vishet kuq e zi
28/11 17:51
Top News – Spitalet në Angli/ Vaksina antiCovid vjen për 10 ditë
28/11 16:38
Top News – Vjenë, hoteli pa klientë/ Kohë pandemie, punonjësit nisin të shesin ëmbëlsira
28/11 16:32
Top News – Makina me hidrogjen/ Në prag të revolucionit të gjelbër
28/11 16:29
Top News – Ndihmon kundër Covid-it/ Britani, vitamine ‘D’ falas
28/11 14:54
Top News – Gjykata e Apelit/ Refuzon Trump për Pensilvaninë
28/11 13:07
Top News – Vrasja e shkencetarit/ Irani-Izraeli si mercenar
28/11 12:58
Top News – OBSH për vaksinën/ ’Duhen vlerësime të sakta’
28/11 12:56
Top News – Pandemia në glob/ Evropa zbut masat, SHBA në alarm
28/11 12:29
Greqia nuk gjen qetësi/ 101 viktima dhe mbi 2000 raste të reja në 24 orët e fundit
28/11 02:56
Top News – Si u zbulua mafiozja/ Ekzekutoi të dashurin shqiptar
27/11 21:54
Top News – Kim Jong i pamëshirshëm! Diktatori ekzekuton 2 persona
27/11 21:51