Top News – Stuhi bore në Japoni/ 1 mijë makina dy ditë të bllokuara
18/12/2020 12:56

Skuadrat e shpëtimit po përpiqen të ndihmojnë më shumë se 1 mijë automjete që janë bllokuar në një autostradë prej dy ditësh pasi një stuhi e madhe bore goditi japoninë. Autoritetet kanë shpërndarë ushqime, karburant dhe batanije për shoferët e bllokuar në autostradën që lidh kryeqytetin Tokjo me Niigatën, në veri. Bora që nisi të mërkurën në mbrëmje ka shkaktuar shumë bllokime trafiku gjatë rrugës. Ajo po ashtu ka bërë që më shumë se 10 mijë shtëpi të mbeten pa energji elektrike. Zyrtarët thanë se po përdorin makineri të rënda por edhe punë fizike për të cliruar automjetet e bllokuara në borë, një e nga një. Një tjetër bllokim i ngjashëm është regjistruar edhe në një tjetër autostradë por në këtë rast të bllokuara kanë mbetur 300 automjete. Sipas meteorologëve, reshjet e borës që janë më intensivet e kësaj vale të ftohti, pritet të vazhdojnë edhe gjatë fundjavës. Kryeministri japonez ka mbledhur shtabin e emergjencave dhe i ka bërë apel publikut të tregojë kujdes. Stuhia e borës vjen ndërsa japonia po përballet me valën e tretë të koronavirusit, që ka shtuar pa masë presionin mbi spitalet e vendit.

Top News- Erdogan paralajmëron një tjetër Çernobil/Turqia e shqetësuar për centralin e Zaporizhzhias
18/08 22:35
Top News- SHBA mbështet Kosovën, Kina Serbinë!/Takimi Kurti- Vuçiç përplas Pekinin dhe Uashingtonin
18/08 20:10
Top News – Stuhi dhe tornado në Itali!/Dy viktima, moti i keq shemb çatitë dhe pemët
18/08 18:17
Top News – Nga aty mund të godasë të gjithë Europën!/Putin çon avionë me raketa në Kaliningrad
18/08 16:53
Top Channel/ Raporti për zjarret, 700 mijë ha sipërfaqe pyjore të djegura në Evropë
18/08 15:44
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top News – Të rinjtë në Japoni janë ‘esëll’ / Qeveria i shtyn të pinë më shumë alkool
18/08 15:00
Top News-Kryeministrja ‘tërbohet’ në party/Del videoja plasin polemikat, Marin: Asgjë për të fshehur
18/08 14:57
Top News – Shiu vjen papritur, përmbytje vdekjeprurëse / Viktima dhe të zhdukur në Kinë
18/08 14:06
Top News – Jemi gati 24 orë në ditë! / Tajvani tregon ‘muskulin’, nuk kemi frikë nga Kina!
18/08 13:28
Top News – 100 miliardë dollarë për Rusinë / Eksportet e energjisë mbushin arkat, po sanksionet…?
18/08 13:15
Top News – Trageti bllokohet në rërë… / Ndalet trafiku në lumin Rin, thatësira ka ulur nivelin
18/08 13:08
Top News – Ukraina po përgatitet për më të keqen / Situata në impiantin bërthamor është kritike
18/08 13:06
Top News – NATO ‘përvesh mëngët’ / Grupi i betejës në Bullgari, stërvitja më e madhe
18/08 13:04
Top News-Stuhi dhe përmbytje, breshër dhe rrufe/Anglia në alarm për fundjavën, më e keqja do të vijë
18/08 13:01
Top Channel/ Shpërthim në xhami/ Kabul, humbin jetën dhjetëra besimtarë
18/08 12:23
Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08