Top News – Spiun aktiv në Poloni… Zbulohet James Bondi i vërtetë
29/09/2020 18:58

Janë dashur dekada por më në fund, edhe James Bondit i është hequr maska. Instituti i kujtesës kombëtare në poloni, ka publikuar në rrjetet sociale dokumentin e identitetit të James Albert Bond, i vërteti, agjenti sekret protagonist i sagës së famshme. Bëhet fjalë për një diplomat anglez që kishte mbërritur në varshavë në vitet 60, në mesin e luftës së ftohtë, dhe që për disa vite punoi në vend në fshehtësi. Sipas institutit, james bondi, mbërriti në poloni më 18 shkurt të 1964 dhe zyrtarisht iu dha një rol ushtarak në ambasadën britanike. Por shumë shpejt, ai u bë një mbikqyrës i posacëm i inteligjencës polake. Dokumentet tregojnë se si ai u infiltrua në objektiva ushtarakë në të paktën dy raste. U largua nga polonia në 1965. Por cfarë bënte në të vërtetë Bondi në varshavë? A u përmbush misioni i tij? Apo bëhej fjalë vetëm për një shaka, një tallje me shërbimet sekrete polake, duke patur parasysh se personazhi i Bondit ishte i famshëm në të gjithë botën që nga vitet 50? – lexohet në postimin e publikuar në rrjetet sociale. “Dijmë se në 1964 dhe 1965, gjendej në poloni dhe ka udhëtuar pak nëpër vend – ka thënë për agjencinë e lajmeve reuters drejtoresha e arkivit, marzena kruk. “I pëlqenin gratë, ashtu si edhe personazhit kinematografik me të njëjtin emër, por nuk përmendet askund martini. Madje nga informacionet që kemi, dijmë se i pëlqente birra polake”, thotë ajo.

Top News – Vala e dyte e covid 19/ Europa shkon drejt izolimit
29/10 11:47
Top News – KE-mos mbani shpresa/ Krishtlindjet sivjet janë ndryshe
29/10 11:19
Top News – Në Belgjikë e Ceki/ Punojnë edhe mjekë të infektuar
29/10 10:24
Top News – Aeroporti ‘fatkeq’/ Berlin, hapet në mes të pandemisë
28/10 21:55
Top News – Zogjtë gjigandë/ Shkencëtarët: Dikur sundonin tokën
28/10 21:53
Top News – Franca dhe Gjermania/ Kthejnë izolimet kombëtare
28/10 21:52
Top News – Shtohen infektimet/ Greqi në izolim Janina dhe Serresi
28/10 20:15
Top News – BE, vaksina në dhjetor/ Por maskat dhe distanca mbeten
28/10 20:11
Top News – Trump kërcen në fushatë/ Imazhet bëhen virale në rrjet – Pa koment
28/10 20:10
Top News – Franca në karantinë/ Gjermania zgjedh ‘izolim të lehtë’
28/10 19:08
Top News – ‘Nuk frikësohemi…’/ Franca i përgjigjet Turqisë
28/10 19:06
Top News – Bllokimet shmangen/ Nëse të gjithë bëjnë çka u takon
28/10 19:05
Top News – Rekord në botë/ 3 milionë infektime në një javë
28/10 19:02
Top News – Covid 19, shifra rekord / Evropa përballë kufizimeve të reja
28/10 15:58
Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10 14:17
Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10 12:08
Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10 11:57
Top News – Ish-këshilltarja e Trump/ `Synon afrim me Putin kundër Kinës`
28/10 11:47
Top News – Karikatura e pazakontë! Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”
28/10 11:03
Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51