Top News – Spitali ushtarak kinez / Pacientë me Covid, 3 javë para se të lëshohej alarmi
23/09/2021 14:35

Një spital ushtarak kinez, i ndodhur vetëm 1 km e gjysmë larg institutit të virologjisë në Vuhan, ka trajtuar pacientë me covid tre javë para se kina të paralajmëronte botën për shpërthimin. Pretendimi vjen nga një shkencëtar që thotë se gjurmë të katër rasteve të covidit janë regjistruar në Vuhan më 10 dhjetor 2019. E kjo, hedh poshtë plotësisht narrativën zyrtare kineze se për të parën herë virusi u raportua më 27 dhjetor ndërkohë që bota u njoftua më 31 dhjetor. Autori i studimit, Steven Quay, sugjeron se qeveria kineze ishte në dijeni të përhapjes së virusit vdekjeprurës më herët nga sa mendohej deri më tani. Studimi i tij nënvizon se katër pacientë me covidin e dyshuar ishin trajtuar në spitalin e përgjithshëm të komandës qendrore të ushtrisë kineze në Vuhan, javë para njoftimit zyrtar. Studimi është mbështetur tek të dhënat e pacientëve dhe të dhëna nga kampionët që tregojnë gjurmë të covidit që më 10 dhjetor. Spitali është po ashtu shumë pranë nga laboratori i Vuhanit që prej kohësh është akuzuar se ka patur rol në origjinën e pandemisë. Ndërkohë që e gjithë kjo vjen ndërsa ish presidenti amerikan, Donald Trump, tha se ai kishte dëgjuar për thasë me trupa të grumbulluar jashtë laboratorit dhe sugjerois e virusi mund të kishte dalë përmes një tekniku të infektuar.

Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10 16:05
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk/Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 15:37
Top News – ‘Nuk e duroj dot më gruan!’ / Itali, shqiptari i dëshpëruar kërkon të burgoset
25/10 15:11
Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10 14:47
Top News – Ed Sheeran pret albumin e ri / …në karantinë; pozitiv me Covid 19
25/10 14:43
Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10 14:23
Top News – ‘Çarja e madhe’ Gjermani-Turqi / Berlini i shqetësuar për raportet diplomatike
25/10 14:22
Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10 14:17
Top News – Aktori i serialit ‘Friends’ / Ndahet nga jeta ‘Gunther’, ishte 59 vjeç
25/10 14:14
Top News – Michael Jordan vendos rekord / Atletet e tij shiten për 1.47 milionë dollarë
25/10 14:07
Top News – 500 ushtarë për ta arrestuar / ’Mbreti’ i kokainës do të ekstradohet në SHBA
25/10 14:06
Top Channel/ Krijohet “cikloni-bombë”, ekspertët: U bashkua me një “lumë atmosferik”!
25/10 14:01
Top News – Po hyjmë në dimrin e dytë në pandemi… / Kaos në lindje, pasiguri në Evropën perëndimore
25/10 13:55
Top News – Sundimtari i Arabisë Saudite… / ’Psikopat që përbën kërcënim për planetin’
25/10 13:54
Top Channel/ Angli, tropojani “mbret” i shtëpive të barit në rrjetën e Daily Mail
25/10 12:45
Top News – Më shumë trupa në kufi me Poloninë/Gjermania rrit sigurinë, fluks në rritje emigrantësh
25/10 12:17
Top Channel/ Bajoneta e shpata, tensione në kufirin gjerman: Ndalohet patrulla anti-emigrantëve!
25/10 12:15
Top Channel/ Rrugët kthehen në lumenj, balta gëlltit makinat: dy të zhdukur në Itali nga përmbytjet
25/10 12:15
Top Channel/ Erozioni në Vlorë vazhdon/ Nga plazhi i vjetër në Triport, alarmin e japin banorët
25/10 12:12
Top Channel/ Biden vonon publikimin e dosjes mbi vrasjen e Kenedit, çfarë po mbulohet?!
25/10 12:10