Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07/2021 22:26

Shkencëtarët thonë tani se kanë disa numra absolutë për të përshkruar strukturën shkëmbore të brendshme të Marsit. Të dhënat vijnë nga sonda hapësinore InSight që ka monitoruar tërmetet në planet që nga fillimi i vitit 2019. Misioni i udhëhequr nga nasa tregon se trashësia mesatare e kores së marsit është mes 24 dhe 72 km, pak më e hollë nga sa pritej. Por, zbulimi më i rëndësishëm është ai përsa i takon bërthamës së planetit. Rrezja e tij prej 1830 km është mbi përllogaritjet e mëparshme. Kjo është hera e parë që shkenca ka mundur të krijojë një hartë direkte të shtresave të brendshme të një planeti që nuk është toka. Kjo është bërë për hënën, por marsi, me një rreze totale prej 3390 km, është i një shkalle shumë herë më të madhe. Pasja e këtij informacioni i lejon kërkuesit të kuptojnë më mirë krijimin dhe evoluimin e trupave të ndryshëm planetarë. InSight i arriti këto rezultate në të njëjtën mënyrë se si sizmiologët studiojnë shtresat e brendshme të tokës, duke gjurmuar sinjalet nga tërmetet. Këto evente clirojnë valë të mëdha energjie. Ndryshimet në rrugë dhe shpejtësia e valëve mund të tregojë natyrën e materialeve shkëmbore përmes të cilëve ato kalojnë.

Top News – Flakni telefonat kinezë/ Lituania-Nuk janë të sigurtë
22/09 23:01
Top News-Bazë e dytë në Kretë…/Greqia armatoset kundër Turqisë
22/09 22:55
Top News-Rritet numri i të infektuarve/Humbin jetën 67 persona nga Covid në Itali
22/09 22:51
Top News-‘Zbutet’ Macron/ Franca rikthehen ambasadorin në SHBA
22/09 22:48
Top Channel/ Digjen brirë rinoceronti në fushatën anti-gjueti në Indi
22/09 22:22
Top Channel/ Policia përleshet me protestuesit anti-pandemi në Melbourne të Australisë
22/09 20:47
Top Channel/ Llava apokaliptike i afrohet detit në ishullin spanjoll pas vullkanit
22/09 20:47
Top Channel/ ‘Pusi i Ferrit’: Eksploruesit arrijnë fundin e humnerës në rërën e Jemenit
22/09 20:43
Top Channel/ Tentativë vrasjeje ndaj ndihmësit të presidentit të Ukrainës
22/09 20:41
Top News – ‘Nuk e heqim veton’/ Bullgaria mban peng hapjen e negociatave
22/09 19:42
Top News – OBSH në alarm nga gripi/ ’Këtë dimër do jetë më problem se covidi’
22/09 19:03
Top News- Kundër maskave e vaksinave/ Fushata e partisë gjermane
22/09 18:59
Top News – BE të njohë vaksinat kineze e ruse/Hungaria presion unionit
22/09 18:41
Top News – E vrau se i kërkoi të vinte maskën / Kancelarja Merkel dënon krimin ‘e tmerrshëm’
22/09 18:12
Top News – ‘Hidhni telefonat kinezë!’ / Ministria e mbrojtjes në Lituani palajmëron banorët
22/09 16:58
Top News – Pasagjerja ndjehet keq e vdes në bord / Avioni i British Airways bën ulje emergjence
22/09 16:53
Top Channel/ Përplasja Kosovë-Serbi për targat, çfarë thotë marrëveshja e Brukselit?
22/09 16:06
Top Channel/ Moderatorin e “lë zemra” nga tërmeti, skiatorët të pashqetësuar!
22/09 16:05
Top News- E pagëzuar ‘Magnificent’/ Prezantohet monedha gjashtëkëndore e ‘Paris 2024’
22/09 16:01
Top News – ‘Gëlltit’ rrugë e shtëpi / Llava e vullkanit Cumbre Vieja i afrohet detit
22/09 15:56