Top News – Situata e pandemisë/ Mësimi online, tre miniskenare
27/11/2020 14:30

Tre miniskenarë brenda një të vetmi, varësisht nga situata e pandemisë, jo vetëm në shkallë kombëtare, por edhe brenda shkollës apo klasës. Parimi është që klasat nga e para në të pestën dhe matura të mbahen në shkollë çdo ditë për shkak të specifikës që kanë, ndërsa të gjithë nxënësit e klasave të tjera të frekuentojnë shkollën çdo javë nga dy ose tri ditë, thuhet ne vendimin me te fundit nga ministria e arsimit. Njëra palë deri në 10:15 dhe tjetra deri në 13:45. Ky është skenari i parë që pasohet nga dy të tjera që çojnë gati deri në kyçjen e institucioneve arsimore. “Në rast se shkollat kanë situata të rënduara në stafet mësimore, mund të aplikohet skenari ku vetëm klasat fillore dhe maturantët të bëjnë mësim në klasë, ndërsa klasat e tjera online”, detajoi ministrja duke shtuar edhe rastin e tretë, që flet për situata më të rënduara pandemike, në të cilat shkollat mund të frekuentohen vetëm nga klasat e para dhe të dymbëdhjeta. Do të jenë shkollat që do zgjedhin variantin që iu përshtatet në varësi të situatës së infektimeve, numrit të nxënësve apo kushteve specifike. Çdo të premte, shkollat, në bashkëpunim me njësitë e kujdesit shëndetësor, raportojnë në zyrat arsimore e më pas vendoset mënyra se si do të vijohet mësimi. Nderkohe qe ministra e Arsimit ka sqaruar se një prind mund të kërkojë që për shkak të angazhimeve ta kthejë mësimin e femijes online në çdo ditë të javës, duke kaluar nga një grup në tjetrin brenda klasës. E kundërta, jo.

Top News – ‘Mos promovoni korrupsion’/ Yuri Kim paralajmëron kryetarët e partive
22/01 18:19
Top News – Policia gjobit 462 qytetarë/ Masat anticovid, ka ende shumë të pabindur
22/01 18:19
Top News – Basha: Ka ardhur koha për ndryshim/ Rama përgjegjës për varfërinë, të largohet!
22/01 18:18
Top News – Alarmi i mjekëve shqiptarë në Europë/ Në Shqipëri, trajtime të gabuara ndaj covid 19
22/01 16:31
Top News – Urdhërohet nga SPAK/ Kontrolle Blic në banesat e të fortëve në Nikël
22/01 15:56
Gjuha e dëmtuar në rrjetet sociale/ Propozimi: Provimi i gjuhës shqipe të bëhet edhe në fakultet
22/01 15:41
Aksident në aksin Elbasan-Peqin/ Makinat bëhen “copë e çikë”, një vajzë në gjendje të rëndë
22/01 15:28
Erë e fortë 80 km/h dhe rrebeshe shi gjatë fundjavës, meteorologia: Ja kur përmirësohet situata
22/01 15:26
Nëna “takon” të birin pas 11 vitesh/ E braktisi, djali u rrit nga një familje rome në Lezhë
22/01 15:23
Moti i keq në porte/ Në Durrës kërkohet kujdes, në Vlorë peshkatarët nuk lejohet të lundrojnë
22/01 15:21
Rusia paralajmëron Shqipërinë/ Dënimi i diplomatit, reagon Moska: Provokim, s’e lëmë pa përgjigje
22/01 15:12
Top News – Gjen djalin pas 11 vjetësh/ Nëna biologjike rrëfen ferrin e përjetuar
22/01 14:30
Top News – “Brenda 3 muajsh, 1200 forca pune”/ Ndërtimi i spitalit ne Fier, Rama bëri një kërkesë
22/01 14:03
Thyen masat anticovid, gjobiten 462 persona
22/01 13:50
Top News – U lirua autori i vrasjes/ Bashkëshortja e te ndjerit kërcënon prokurorin
22/01 13:05
Moti i keq në port/ Në Durrës kërkohet kujdes për lundrimin
22/01 12:51
Shtyhet afati për garancinë sovrane/ Ministria e Financave shtyn aplikimin deri në Qershor
22/01 12:50
Rritje e rasteve në Elbasan/ Mbi 60 infektime të reja çdo ditë
22/01 12:48
Fundjavë me shi/ Reshje më intensive priten në Veri dhe Jug
22/01 12:47
Pezullohet lundrimi në Vlorë/ Moti i keq lë në breg mjetet e vogla
22/01 12:45