Top News – Si u krye ekzekutimi në SHBA: “E dashur zonjushë, do t`ju bëjmë një injeksion…”
13/01/2021 22:46

“ E dashur zonjushë Montgomery, ju informojmë se është vendosur dita kur do të zbatohet dënimi juaj..është 13 janari 2021 dhe do t`iu bëjmë një injeksion vdekjeprurës…” Kjo ishte letra e dërguar gruas të parë të ekzekutuar në SHBA prej 70 vjetësh në nivel federal, Lisa Montgomery. Edhe pse pati thirrje nga e gjithë bota për t`I kursyer asaj jetën, Gjykata nuk u lëkund. Krimi I Lisës ishte I tmerrshëm: në 2004-tën, mbyti një 29 vjecare shtatzënë, I hapi barkun e i mori foshnjen, një vajzë që u quajt Victoria e që sot jeton me të atin. Lisa u arrestua menjëherë, dhe tetorin e 2007-tës, u dënua me vdekje. Një vlerësim I mjekëve psikiatër, që nxirrte në pah problemet mendore kishte shtuar një ditë më parë shpresat e kundërshtarëve të dënimit me vdekje. Por ai në fund, nuk pati asnjë efekt. Ekzekutimi u krye ashtu sic ishte planifikuar. Nga 50 shtete në SHBA, dënimin me vdekje e kanë në fuqi 29 prej tyre. Pastaj ekziston dhe niveli federal që përfshin edhe krime si tradhëtia e lartë ndaj kombit dhe atentatet kundër presidentit. Pamjet: AFP

Top News – Plasin polemikat në Itali: Mjekët marrin ujë fiziologjik në vend të vaksinës
22/01 16:57
Top News – Kina, alarm për vitin e ri hënor/ Pekini teston 2 milionë banorë
22/01 15:50
Top News – Ditën e parë si jo-president, Trump e kalon duke luajtur golf
22/01 15:37
Top News – “Nuk ka kohë për të vdekur”/ Por as për kinema, shtyhet sërish James Bond
22/01 15:08
Top News – Biden “i shtrin dorën” Rusisë: Të zgjasim marrëveshjen START
22/01 15:08
Top News – Një ish-gjeneral, një indiane, dy latinë/ Kush do të jetë pjesë e kabinetit Biden
22/01 15:07
Top News – Pfizer më në fund pranon/ Do të furnizojë me vaksina programin Covax
22/01 14:03
Top News – Në avionë, trena, autobusë/ Urdhri i Biden: Askush s’lëviz pa maskë!
22/01 12:38
Top News – Frika nga mutacionet e Covid/ Europa harton zonat e kuqe, nuk mbyll kufijtë
22/01 12:14
Top News – Për të realizuar sfidën e Tik Tok/ 10-vjeçarja në Itali mbyt veten me rrip
22/01 12:14
Top News – Situatë dramatike në Gjermani, kalohet pragu i 50 mijë vdekjeve nga Covid
22/01 11:15
Top News – Marinsi ra në “kurthin e mjaltit”/ Spiunia kineze gjendet e fshehur në bazën ajrore
22/01 11:14
Top News – Kritika për Trump, lavdërime për Biden/ Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
22/01 10:52
Top News – Republikanët kërkojnë shtyrjen e gjykimit të Trumpit deri në shkurt
22/01 10:48
Top News – Variantetet e reja të virusit në BE/ Liderët diskutojnë mbylljen e kufijve të brendshëm
21/01 23:33
Top News – Plani anti-covid i Joe Biden/ Përshpejtim të vaksinimit dhe rritje të testimeve
21/01 23:10
Top News – Në Angli si emigrant, ra në kurth! Fabrikë kanabisi e ‘kopshtarit’ shqiptar
21/01 22:02
Top News – Biçikleta e Joe Biden/ Shqetëson ekspertët e sigurisë kibernetike
21/01 21:27
Top News – Schwarzenegger bën vaksinën/ Apeli i aktorit: Bëni si unë nëse doni të jetoni
21/01 21:23
Top News – E para në Bashkimin Evropian/ Hungaria, miraton për përdorim vaksinën ruse
21/01 20:37