Top News/ Shqiptarët, të dytët në Itali / Raporti i antimafias italiane, fill pas Ndraghetas
19/06/2024 13:19

Mafia shqiptare përbën një rrezik serioz për sigurinë dhe ekonominë europiane, kështu është bërë e ditur gjatë prezantimit të Raportit gjashtëmujor të Antimafias italiane. “Trafiku i drogës është shtylla kurrizore e aktivitetit kriminal të mafieve italiane e të huaja në territor. Afera e biznesit të këtij trafiku është 780 miliardë dollarë e riciklimi i fitimeve nga biznesi i drogës në ekonominë e ligjshme llogaritet të jetë rreth 3100-miliardë dollarë” thuhet në këtë raport. Mafia shqiptare rikonfimohet ndër më të rrezikshmet ndër kriminalitetin e huaj në Itali dhe e dyta ndër më të forta pas Ndranghetas kalabreze. Aktivitetit i mafias shqiptare është dokumentuar se është fortësisht i organizuar dhe në nivel internacional në bashkëpunime me grupe e mafie të tjera të pozicionuara jashtë territorit italian. Sipas raportit, mafia shqiptare është ndërmjetësja e parë me kartelat e narkotrafikut në Amerikën Jugore, në importimin e sasive të mëdha të kokainës nga vendet e prodhimit të saj e në furnizimin e tregjeve italiane e europiane. Në dokument thuhet se mafia shqiptare lulëzon aktivitetin e saj kriminal jo vetëm në trafikun e drogës por dhe në trafikun e qënieve nejrëzore e në atë të armëve. E po ashtu klanet mafioze italiane përdorin territorin shqiptar për riciklimin e parave të pista nga aktiviteti i tyre ilegal.

Top Channel/ Përplaset autobusi me turisë shqiptarë në Itali, 16 të plagosur
20/07 21:42
Top Channel/ I arrestuar për atentatin në Don Bosko, Andrea Bregasi ndërron jetë në burg
20/07 19:48
Top Channel/ Çdo ditë 18 aksidente/ Gjatë verës ka më shumë të lënduar, shkak udhëtimet familjare
20/07 19:39
Top Channel/ Krimet e trafikut të drogës/ Nga 6 muaj 610 të hetuar në Tiranë për shpërndarje droge
20/07 19:37
Top Channel/ Beleri kthehet në burg/ Shkon në burgun e fierit pasi bëri betimin si eurodeputet grek
20/07 19:32
Top News/ Beleri rikthehet në burg/ Sfidon Tavon-Bashkëpunojmë të nxjerrim fitues Gjikurian
20/07 19:21
Top Channel/ Përmbyten rrugët, reshjet e dendura të shiut përfshijnë Bulqizën
20/07 18:21
Top News/ Ndërron jetë i burgosuri në Fushë Krujë. U arrestua për një atentat në Don Bosko
20/07 17:00
Top Channel/ Humb jetën i akuzuari për mikrokreditë! U hodh nga pallati, më herët piu helm
20/07 16:57
Top Channel/ Radhë e gjatë në dalje të Qafë Botës, shkak dogana greke. Turistët presin prej 2 orësh
20/07 16:48
Top News/ Bllokohet dogana e Qafë-Botës/ Pala greke me një sportel, qindra makina në rradhë
20/07 16:24
Top Chanel/ Fredi Beleri rikthehet në burgun e Fierit, shoqërohet nga Petro Gjikuria
20/07 16:17
Top News/ Pjesë e grupit që trafikonin makina/ Arrestohet 33-vjeçari në Portin e Durrësit
20/07 15:40
Top Channel/ Beleri kthehet në burg! Mbërriti sot nga Strasburgu, leja 5 ditore përfundon në 16:00
20/07 15:39
Top Channel/ Kush është Olsi Ibro, pjesë e skemës së mashtrimit miliona euro me mikrokreditë
20/07 15:35
Top Channel/ Dëme nga Stuhia/ Era e fortë dhe shiu dëmtuan rëndë fermerët në Cërrik
20/07 15:32
Top Channel/ Turistë të përgjuar/ Durrës, dy pedagoget hapin ekspozitën në shtëpinë e familjes Mima
20/07 15:26
Top Channel/ Turizmi e riktheu në atdhe/ Gazetari nga Shkodra la profesionin dhe emigroi
20/07 15:22
Top News/ Vështirësi kalimi në pikën kufitare të Qafë-Botës, dogana greke punon me një sportel
20/07 15:20
Top Channel/ Vlora është plot/ Korriku ka sjellë më shumë pushues nga jashtë dhe nga Kosova
20/07 15:11