Top News- Shqipëria ‘pa porta’ për gati 40 shtete/Rusët mes turistëve që mund të hyjnë pa viza
12/08/2022 21:27

Në kohën kur turizimi është kryefjala në vend, si një nga sektorët që kontribuon me më shumë të ardhura, Shqipëria ka lënë dyer e hapura për qytetarët ngë më shumë se 40 shtetet nga e gjithe bota duke i lejuar të lëvizin lirisht në vendin tonë. Sipas të dhënave zyrtare, prej kohësh Shqipëria ka eleminuar në mënyrë të përhershme regjimin e vizave për të gjitha vendet Bashkimit Europian, SHBA, Britaninë, Emirateve të Bashkuara Arabe si dhe disa vende të Amerikës Latine. Megjithatë, lista vendeve qytetarët e së cilëve lejohen të hyjnë në Shqipëri shtohet me ardhjen e verës për joshjen e të huajve nga të gjitha kontinentet. Me këtë angazhim, Shqipëria ka hequr së fundmi për afat kohore vizat për turistët e gadishullit arabik, Egjiptit, Indisë, Rusisë dhe Tajlandës. Vizat turistike janë lehtësuar edhe për banorët Rusë, edhe pse raportet politike kanë ngrirë, për të dënuar sulmin mbi Ukrainë.

Top News- Shqipëria e palëkundur, kundër Rusisë!/Nuk njeh aneksimin e 4 rajoneve nga Putin
30/09 18:45
Top News-Shqiptarët, pengmarrësit e ministrit belg/Dyshimet e policisë dhe si u ra në gjurmët e tyre
30/09 18:09
Top News-‘Kam gjithë jetën burgjeve…dhe në regjim BIS’/ Ymeri, dëshmia që la pa fjalë gjykatësin
30/09 17:09
Top News- Qentë nuhasin stresin tek njeriu!/Studimi i jashtëzakonshëm për kafshët shtëpiake
30/09 17:08
Top Channel/ Lëndë narkotike në formë çokollate, arrestohet 34-vjeçari në Tiranë
30/09 16:27
Top News – Kriza ngadalëson ekonominë në vend/Shifrat e Instat-Në tre muaj, rritje vetëm 2.23%
30/09 16:22
Top News – Pas vendimit të papritur të Ramës / Berisha e Meta nxjerrin sekretin e qeverisë
30/09 16:08
Top Channel/A do të vazhdojë shiu? Si nis muaji tetor sipas Meteoalb
30/09 15:43
Edicioni Informativ i mesditës / Lajmet nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
30/09 15:30
Top Channel/Gjyqi për vrasjen e Pjerin Xhuvanit! Avokatët e Paplekajt kërkojnë rishqyrtim të provave
30/09 15:25
Top Channel/ Anulim loje! Qeveria tërhiqet nga shtrenjtimi, Rama: Qytetarët filluan kursimin
30/09 15:05
Top News – Komisari që pezullohet në ‘krye të detyrës’/ Shkak ndërtimet pa leje në zonën e Farkës
30/09 14:06
Top News – Rrjet prostitutash të huaja, 7 në pranga/ Të ardhura nga Kolumbia e Venezuela në Tiranë
30/09 14:04
Top News – Kritikat e Ramës për kryebashkiakët/‘Në 2013, nuk mblidheshin 50 për qind e mbetjeve’
30/09 13:40
Top News-Përdorimi i internetit nga telefoni/Rekord rritjeje me 30.5 përqind në 2023
30/09 13:39
Top Channel/ Çuçi tregon pallatin me kate shtesë pa leje: Do t’i kthehen shtetit
30/09 13:34
Top News – “Amnistia” Tabaku, PD nuk do ta votojë/Bushati- Rama të tërhiqet nëse ndjek logjikën
30/09 12:41
Top Channel/ Rama: Nuk rritet energjia! Shkak jo vetëm shiu, por qytetarët kanë nisur të kursejnë
30/09 12:31
Top Channel/ Plazhi vazhdon… Turistët nga Lindja, në plazhin e Currilave në Durrës
30/09 12:30
Top News – Rama dorëzohet, nuk rritet energjia/Zbulohen arsyet e vendimit të kryeministrit
30/09 12:07