Top News – Shqipëria e Kosova ‘kalojnë klasën’ / Banka Botërore: Rimëkëmbje e fortë e ekonomisë
22/10/2021 11:48

Shqipëria dhe Kosova rregjistruan një rimëkëmbje të fuqishme të ekonomisë së tyre pas frenimit që pësuan vitin e kaluar për shkak të pandemisë Covid 19, bëri të ditur raporti periodik i Bankës botërore mbi zhvillimet ekonomike në Ballkanin Perëndimor. Ekonomia shqiptare pritet të rritet këtë vit me 7.2 përqind, ndërsa ajo e Kosovës me 7.1 përqind, një nga nivelet më të larta në rajon, duke u renditur pas Malit të zi, Prodhimi i brendshëm bruto (PBB) i të cilit parashikohet të arrijë në 10.8 përqind. Për sa i takon Shqipërisë, aktiviteti ekonomik, sipas bankës botërore, mbështetet kryesisht në sektorët e shërbimeve dhe ndërtimit. Parashikimet e Bankës Botërore janë që rritja të bjerë ndjeshëm në dy vitet e ardhshme, duke u reduktuar në një nivel mesatar prej 3,8 për qind për vitin 2022 dhe 3,7 për qind për vitin 2023. Ecuria e mëtejshme e saj, sipas Bankës Boterore, do të ndikohet dhe nga situata e pandemisë, përfshirë procesin e vaksinimit, i cili në Shqipëri po ecën me ritme të ngadalta, por dhe nga faktorë të tjerë që pritet të ndikojnë të gjithë rajonin, si rritja e çmimeve të energjisë që do të ketë ndikim në ekonomi gjatë muajve në vijim. Ndërsa në kosovë, rritja ekonomike është nxitur kryesisht nga rikuperimi më i fortë nga sa pritej në numrin e vizitorëve nga diaspora, rikthimit të besimit të konsumatorit dhe rritjes së nivelit të kredive konsumatore. “Ekonomia e Kosovës po rimëkëmbet me hapa të shpejtë nga pandemia COVID-19, dhe deri në fund të vitit 2021 pritet që prodhimi i brendshëm bruto të tejkalojë nivelin e vitit 2019, megjithatë rreziqet për perspektivën mbeten të larta pasi vendi vijon përpjekjet në luftën kundër pandemisë”, thuhet në raport.

Top News-Vrasja e nënës, lajmi për fëmijët!/Si u njoftuan të miturit, daja merr kujdestarinë
07/12 16:23
Top News-37 vjeçari që hiqej si ‘hoxhë’/Do ti hiqte magjinë, përdhunon 11 vjeçaren
07/12 16:08
Top News-Vrasja e nënës, lajmi për fëmijët!/Si u njoftuan të miturit, daja merr kujdestarinë
07/12 11:35
Top News – Boksieri, vrasje me pagesë në Greqi/ Për atentatin, porosia mbërriti nga Holanda
07/12 11:23
Top News-Kontratat e vdekjes dhe shqiptarët!/Atentatet po vrasin avokatë, biznesmenë e boksierë
07/12 11:04
Top Channel/ Zaev edhe më “i fortë”, firmoset marrëveshja me 9 pika mes kryeministrit dhe Gashit
07/12 02:26
Top News- Situatë dramatike në Greqi / Më shumë viktima nga Covid 19 sesa Italia
06/12 21:38
Top News – BE e dorëzuar me Kurti-Vuçiç / ‘ Ngërç’ i ri mes dialogut Beograd-Prishtinë
06/12 18:34
Top News-Tradhëti, xhelozi apo hakmarrje?!/Shqiptari vret gruan në Greqi, ja detajet
06/12 18:25
Top News- Mali i Zi, së shpejti në BE…!/A do të jetë i pari i anëtarësuar në rajon
06/12 18:00
Top News- Pas akuzave se paguhet për lobim/Serbia mbledh Grenellin dhe 14 senatorë në Washington
06/12 17:51
Top News- I dërguari special i Biden/Në Shkup për hapjen e negociatave brenda 2021
06/12 16:54
Top News – Kurti përballë Vuçiçit / Takimi i radhës, javën e dytë të dhjetorit
06/12 12:25
Top Channel/ Shqiptari vret gruan në Greqi/ Bëhet viktima e 15 grua këtë vit në vendin fqinj
06/12 12:03
Top News-SHBA, 50 persona ‘non grata’ në Ballkan/I dërguari amerikan nis turin nga Maqedonia Veriut
06/12 11:03
Top News- Kush donte ta eleminonte? / Presidenti Erdogan zbulon autorët e atentatit
05/12 17:51
Top News – Gjenerali me mision në Ballkan! / BE hesht, Londra pas Brexit kërkon rol në rajon
05/12 17:35
Top News- Ekstremistët serbë gati për luftë / Nisen në Ukrainën Lindore për të mbështetur Rusinë
05/12 14:03
TopNews- Parashikimi i frikshëm i Greqisë/Varianti i ri ‘Omicron’ i përfshin të gjithë
05/12 13:59
Top News- Një qëndrim i ri për Kosovën…! / Gjermania e qartë për dialogun mes palëve
05/12 13:58