Top News – Shpërthimi në Liban/ Shpërthen zemërimi ndaj Qeverisë
06/08/2020 12:26

Njerëzit në Bejrut kanë shprehur zemërim ndaj qeverisë për neglizhencën e sa që sipas tyre ka cuar në shpërthimin e madh të së martës. Presidenti Michel Aoun, tha se shpërthimi u shkaktua nga 2750 tonë nitrat amoni që ishte mbajtur në mënyrë të pasigurt në një magazinë. Shumëkush ka akuzuar autoritetet për korripsion, neglizhencë dhe keqmenaxhim. Shpërthimi ka vrarë të paktën 137 persona dhe ka lënduar më shumë se 5 mijë të tjerë. Gjendja e jashtëzakonshme, për dy javë, ka nisur tashmë. Une e kam ditur gjithnjë se udhëhiqemi nga njerëz jo kompetentë, qeveri jo kompetente. Por kjo që ata kanë bërë, është kriminale Të mërkurën qeveria tha se një numër zyrtarësh të portit të Bejrutit ishin vënë në arrest shtëpie në pritje të një hetimi për shpërthimin. Këshilli suprem i mbrojtjes thotë se personat që do të rezultojnë përgjegjës do të përballen me ndëshkimin maksimal. Ndërkohë, amnesty international dhe human rights ëatch kanë kërkuar një hetim të pavarur mbi shpërthimin. Nitrati i amonit përdoret si fertilizues në bujqësi dhe si eksploziv po ashtu. Ai qëndronte në magazinën në bejrut prej gjashtë vitesh pasi u shkarkua nga një anije e konfiskuar në 2013. Drejtuesit e portit të bejrutit dhe ata të doganave kanë thënë për mediat se i kanë kërkuar disa herë autoriteteve të drejtësisë duke u kërkuar që kimikatet të eksportoheshin ose të shiteshin për të garantuar sigurinë e portit.

Top News – `Bomba e motit`/ Në malet Italiane nis bora
26/09 17:49
Top News – Menuja mbretërore/ Elisabeta, sekreti i jetëgjatësisë
26/09 16:24
Top News – Në mesin e covid 19/ Uruguaji mban paradën e krenarisë
26/09 16:23
Top News – Ndërhyrja në zgjedhje/ Putin propozon ujdi me SHBA
26/09 15:42
Top News – Operacioni `karaburuni`/ Nën hetim, dhjetëra Shqiptarë
26/09 15:35
Top News – Një muaj pas infektikimit/ Berlusconi del sërish pozitiv
26/09 15:29
Top News – Situata në SHBA/ Infektimet kapërcejnë 7 milionë
26/09 15:26
Top News – Shpërndaresi i picave/ Merr 12 mijë dollarë bakshish
26/09 15:24
Top News – Korrupsion e shpërdorimë/ Bullgarët hidhen në protesta
26/09 13:59
Top News – Pasojat e izolimit/ Mund të vdesin 75.000 vetë
26/09 12:32
Top News – Trump vë `Veton`/ Cakton anëtaren e gjykatës supreme
26/09 12:14
Top News – Zvicra voton/ Për t`i dhënë fund lëvizjes së lirë
26/09 11:09
Top News – Paralajmërimi i OBSH/ Vdekjet do të shkojnë në 2 milionë
26/09 01:45
Top News – Përhapja e infektimeve/ Mbyllen 75 shkolla në Itali
25/09 22:13
Top News – Nipi i Eskobarit/ Gjen `thesarin` në muret e shtëpisë
25/09 20:20
Top News – Europa në përkeqësim/ Shpërthim rastesh në Itali e Francë
25/09 19:35
Top News – Britania në darën e covid/ E fejuara e Johnson, pushime luksoze
25/09 19:28
Top News – Shkarkohet kardinali/ Mori para nga kisha për vëllezërit
25/09 18:40
Top News – Norvergji, çmimi i vesit/ Nxit shpenzimin me ulje taksash
25/09 18:38
Top News – Charlie Hebdo/ Arrestohet autori i sulmit
25/09 17:10