Top News – Shpërthen sërish Sinabungu / Reja e hirit e tymit ngrihet deri në 2.8 km lartësi
07/05/2021 13:02

Mali Sinabung në Indonezi, shpërtheu edhe një herë tjetër të premten duke lëshuar një kolonë të dendur hiri vullkanik deri në lartësinë e 2,8 km në qiell. Fshatrat afër vullkanit ishin evakuuar gjatë shpërthimeve të mëparshme, ndaj nuk pati as zhvendosje të tjera dhe as të lënduar në këtë shpërthim më të fundit. Njerëzit janë këhsilluar të qëndrojnë 5 kilometra larg kraterit dhe të jenë të ndërgjegjshëm për hirin apo të ashtuquaujturat ortekë mbetjesh vullkanike. Aktiviteti në vullkan po rritet me të paktën 15 shpërthime më të vogla të regjistruara javën e shkuar, tha Armen Putra, një zyrtar në zyrën e monitorimit Sinabung. “Potenciali për shpërthim është ende i lartë. Do të ketë akoma më shumë shpërthime në të ardhmen”, tha ai. Sinabungu është një nga vullkanët më aktivë në Indonezi dhe rreth 30 mijë njerëz janë detyruar të braktisin shtëpitë përreth tij gjashtë viteve të fundit. Sinabungu është mes më shumë se 120 vullkanëve aktivë në në indonezi, vend ky që ndodhet në të ashtuquajturën Unazë Zjarri, një varg vullkanesh dhe pllakash tektonike që rrethojnë oqeanin paqësor. I lartë 2460 metra, Sinabungu ka qëndruar i fjetur për shekuj para se të kthehej në jetë në 2010-ën me një shpërthim që vrau dy persona. Pas një tjetër periudhe inaktiviteti ai shpërtheu sërish në 2013-ën, dhe ka qëndruar aktiv që atëherë.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55