Top News/ SHBA-Ukrainë, marrëveshje sigurie / Një mesazh i qartë për Rusinë, mbështetje për Kievin
13/06/2024 12:06

Presidenti Joe Biden dhe presidenti Volodymyr Zelensky do të nënshkruajnë një marrëveshje dypalëshe sigurie mes Shteteve të Bashkuara dhe Ukrainës të enjten, kur të takohen në kuadrin e takimit të nivelit të lartë të Grupit të Shtatëshes në Itali. Kjo synon t’i dërgojë një sinjal të qartë Rusisë për vendosmërinë amerikane në mbështetje të Kievit, u shpreh Shtëpia e Bardhë ndërsa presidenti Biden po udhëtonte drejt Evropës. Këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan tha se marrëveshja nuk do të angazhojë drejtpërsëdrejti forca amerikane përballë sulmit të Rusisë – një vijë e kuqe kjo e përcaktuar nga presidenti Biden, i cili nuk dëshiron tërheqjen në një konflikt të drejtpërdrejtë me një fuqi bërthamore. Njoftimi për këtë marrëveshje të re u bë ndërsa presidenti Biden shkon për në takimin e nivelit të lartë të vendeve më të mëdha demokratike të botës, me një ndjesi të shtuar urgjence për të arritur rezultate, përfshirë shfrytëzimin e pasurive të ngrira ruse prej miliarda dollarësh për të ndihmuar Ukrainën të zmbrapsë sulmin e makinerisë ruse të luftës. “Duam të demonstrojmë se Shtetet e Bashkuara mbështesin popullin e Ukrainës, se u qëndrojmë përkrah dhe se do të vazhdojmë t’i ndihmojmë për të përmbushur nevojat e tyre të sigurisë”, tha Sullivan, duke shtuar se “kjo marrëveshje do të tregojë vendosmërinë tonë”. Sullivan informoi se marrëveshja e re ka marrë tashmë miratimin e 15 vendeve të tjera. "Nëse Vladimir Putini mendon se mund të mbizotërojë përballë koalicionit që mbështet Ukrainën, ai gabohet", tha Sullivan. Takimi i këtij viti vjen tre vite pasi presidenti Biden deklaroi në takimin e tij të parë të G7-ës se Amerika ishte rikthyer si një vend udhëheqës në botë, pas problemeve në të cilat hasën aleancat perëndimore gjatë periudhës kur ishte president Donald Trump-i. Në varësi të rezultateve të zgjedhjeve të këtij viti, ekziston mundësia që ky mund të jetë takimi i fundit i nivelit të lartë i G7-ës për presidentin Biden dhe udhëheqës të tjerë që marrin pjesë. Presidenti Biden dhe homologët e tij nga Kanadaja, Britania, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia do ta shfrytëzojnë këtë takim të nivelit të lartë për të diskutuar ndër të tjera për sfida si inteligjenca artificiale, emigracioni, rigjallërimi ushtarak i Rusisë dhe fuqia ekonomike e Kinës. Papa Françesku, presidenti ukrainas Zelensky dhe presidenti turk Recep Tayyip Erdogan do të marrin gjithashtu pjesë në takimin në Borgo Egnazia, në rajonin jugor italian Puglia.

Top Channel/ Demokratëve nuk iu “mbushet” mendja, kërkojnë sërish dorëheqjen e Biden
18/07 22:36
Top News/ Izraeli ‘tregon muskujt’! Netanyahu viziton trupat izraelite në Rafah
18/07 20:35
Top News/ Von der Leyen rizgjidhet në krye të KE: Të mbrojmë demokracinë europiane nga ekstremistët
18/07 17:49
Top Channel/ “Do sjell një prift, të largojë djajtë nga Parlamenti Europian”: Shokon eurodeputetja!
18/07 15:31
Top Channel/ Zjarri përfshin pallatin, 7 të vdekur mes të cilëve edhe fëmijë në Nice: “I qëllimshëm”!
18/07 14:57
Top News/ Nuk mund të fitosh, po na shkatërron! Pelosi paralajmëron Bidenin: Sondazhet flasin qartë
18/07 14:28
Top News/ Biden mund të tërhiqet nga gara…Mendon t’ia lërë vendin Harris, ‘i hapur për mundësinë’
18/07 14:27
Top News/ Rusia bën gati raketat bërthamore…nëse SHBA vendos të vetat në Gjermani
18/07 14:15
Top News/ Biden ndalon fushatën, preket nga Covidi / Shtëpia e Bardhë siguron: Ka simptoma të lehta
18/07 13:06
Top News/ Britania ‘kthehet’ në Bashkimin Evropian / Nis samiti i Bashkësisë Politike Evropiane
18/07 13:04
Top News/ Izraeli çon tanket në veri të Rafahut / Shënjestron ‘qelizat terroriste’, sërish viktima
18/07 12:59
Top News/ 500 mijë trupa ruse rrethojnë Ukrainën/550 mijë ushtarë të Putin, të ekzekutuar e plagosur
18/07 12:50
Top News/ Do fokusohet tek mbrojtja e vet / Gjermania përgjysmon ndihmat ushtarake për Ukrainën
18/07 12:43
Top News/ Von der Leyen, prioritet zgjerimin / Në prag të mandatit të dytë, publikon platformën
18/07 12:43
Top News/ Gjermania përgatitet për Trumpin /’Skenari më i keq’, fitorja e mundshme e ish presidentit
18/07 12:39
Top News/ ‘Do të jem zëri i klasës punëtore’ / Zëvendësi i Trump mban fjalimin në konventë
18/07 12:31
Top News/ 190 robër lufte kthehen në shtëpi / Ukraina dhe Rusia, shkëmbimi i tretë në disa javë
18/07 12:27
Top News/ Makina ‘hyn’ brenda në lokal / Një viktimë dhe gjashtë të plagosur në Paris
18/07 12:24
Top Channel/ Gjermania përgatitet për luftë: Tkurr ndihmën për Ukrainën, rrit buxhetin e mbrojtjes!
18/07 11:31
Top Channel/ Mandati i dytë në krye të KE, Von der Leyen: Zgjerimi, prioritet absolut!
18/07 11:30