Top News – SHBA/ Studentët të zemëruar nga vendimi për vizat
08/07/2020 11:43

Politikanë e akademikë e kanë kritikuar ashpër vendimin e Shteteve të Bashkuara për të mos i dhënë viza studentëve të huaj nëse mësimi i tyre në vjeshtë zhvendoset online, për shkak të koronavirusit. Zyra amerikane e Emigracionit dhe Doganave deklaroi se njerëzit mund të përballen me deportimin nëse nuk zbatojnë rregullat. Udhëzimi mund të ndikojë mbi qindra mijëra studentë të huaj në SHBA. Departamenti amerikan i Shtetit nuk do të lëshojë viza për studentët e regjistruar në shkolla dhe / ose programe që janë plotësisht në internet për semestrin e vjeshtës”, thuhet aty. Studentët aktualisht aktivë në Shtetet e Bashkuara, të regjistruar në programe të tilla, duhet të largohen nga vendi ose të marrin masa të tjera, siç është transferimi në një shkollë me udhëzime për status të ligjshëm. Nëse jo, ata mund të përballen me pasoja të emigracionit, përfshirë inicimin e procedurave të largimit”, theksohet më tej. Udhëzimi aplikohet për vizat jomigrante studentore F-1 dhe M-1.

Top News – Probleme me dushin/ Trump kërkon ndryshimin e ligjit
13/08 12:47
Top News – Dekada e fundit, më e nxehta e regjistruar në tokë
13/08 12:46
Top News – Muzikali “Diana”/ Në Netflix para Brodadway-t
13/08 12:45
Top News – Vaksina për Covid 19/ Gjermania, gati muajt e ardhshëm
13/08 12:36
Top News – Dezinformimi për Covid-in/ Të paktën 800 viktima në gjithë botën
13/08 12:27
Top News – “Kujdes me totalitarizmin”/ Paralajmërimi i sekretarit Pompeo në Republikën Çeke
13/08 12:22
Top News – Biden dhe Harris: Trump rrënoi Amerikën
13/08 12:14
Top News – Rikthehet izolimi/ Zelandë e Re, 14 raste të reja Covidi
13/08 12:06
Top News – Shefi i OKB-së: Pandemia rrezikon paqen në botë!
13/08 11:55
Top News – Pompeo për Kinën/ Armik me i keq se Bashkimi Sovjetik
12/08 21:07
Top News – Spektakël i Guggemos/ Akrobaci në muzeun e teknikës – Pa koment
12/08 16:18
Top News – Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
12/08 14:34
Top News – Spektakël në qiell/ Shiu i meteorëve arrin kulmin!
12/08 14:28
Top News – SHBA, rreth 47000 raste të reja/ Alarm në Argjentinë e Australi
12/08 14:26
Top News – Gjermania dhe Spanja, në alarm nga shifrat e Covid-it
12/08 14:26
Top News – Rikonceptohet studio e famshme/ Walt Disney ndryshon “20th Century Fox”
12/08 13:50
Top News – Shpërndanin informacione të rreme për Covid-19, Facebook fshin mbi 7 milionë llogari
12/08 12:45
Top News – SHBA arrin marrëveshjen, 100 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19
12/08 12:44
Top News – Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve
12/08 12:42
Top News – A e rrisin cigaret elektronike rrezikun ndaj COVID-19?
12/08 12:39