Top News – SHBA, padit Bjellorusinë / Rrëmbeu një avion për të arrestuar disidentin
21/01/2022 12:50

Departamenti amerikan i Drejtësisë tha të enjten se ka akuzuar katër zyrtarë të qeverisë bjelloruse për pirateri ajrore për shkak të devijimit të një avioni të linjës ajrore Ryanair majin e kaluar për të arrestuar një gazetar disident bjellorus që ishte brenda avionit. Prokurorët amerikanë thanë se zyrtarët bjellorusë komplotuan duke thënë në mënyrë të rreme se ekzistonte një kërcënim me bombë për ta përdorur si justifikim për të devijuar fluturimin 4978 të linjës Ryanair për në Minsk në vend të itinerarit të planifikuar për në Vilnius të Lituanisë nga Athina e Greqisë. Sipas prokurorëve, pasagjerët u urdhëruan të hipnin në autobusët e aeroportit dhe më pas u mbajtën në terminal, nga ku gazetari dhe e dashura e tij u morën për tu dërguar në hetuesi. Prokurorët shtuan se nuk u gjet asnjë bombë. Departamenti i Drejtësisë tha se të pandehurit janë Leonid Mikalaevich Churo dhe Oleg Kazyuchits, përkatësisht drejtori i përgjithshëm dhe zëvendësdrejtori i përgjithshëm i autoritetit shtetëror të aviacionit të Bjellorusisë; dhe oficerët e sigurimit shtetëror të Bjellorusisë, Andrey Anatolievich Lnu dhe Fnu Lnu. Mbi ta u ngrit akuza për komplot për të kryer pirateri ajrore dhe nuk janë kapur ende, tha departamenti.

Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30
Top Channel/Lavrov “kërcënon” Kroacinë: Mbajti qëndrim armiqësor me Rusinë, tani pasojat!
26/05 15:22
Top Channel/Bota pranë recesionit, shefi i Bankës Botërore: Nga pandemia tek lufta, “u bënë shumë”…
26/05 14:41
Top Channel/”Mos na pengoni”, Suedia e Finlanda “mësyjnë” Ankaranë- Zbutet Turqia?
26/05 14:39
Top News-Zelenski ‘fshikullon’ Kissinger/Nuk japim asnjë copë toke të ukrainës!
26/05 14:30
Top News – Rusia, kërcënim për Ballkanin / Britania: ‘Të pamëshirshëm’ përballë Vladimir Putinin
26/05 13:01
Top Channel/Fotoja iu u bë meme, tifozi i Feyenoord e rikrijon pas 20 vitesh-Por nuk vjen në Tiranë!
26/05 13:00
Top News – Hyundai tërheq 240 mijë makina / Lëndojnë pasagjerët! probleme me rripin e sigurisë
26/05 12:58
Top News – Tanke, por jo municione… / Ndihma gjermane për Ukrainën, me probleme
26/05 12:48
Top News – Suedia ‘bind’ Erdoganin / Sinjale pozitive për heqjen e embargos së armëve
26/05 12:46
Top Channel/ Rusia bombardon 40 qytete në Donbas, Zelensky: Nuk i lëshojmë asnjë territor!
26/05 12:28
Top Channel/ Gjermania nuk e “lëshon” Kosovën: Vazhdon misioni ynë ushtarak, nuk lëvizim!
26/05 12:16
Top News – Rekrutonin shqiptarë për të kultivuar kanabis/Zbardhet skema si dërgoheshin në Britani
26/05 12:15
Top Channel/ Komandanti i NATO-s në Europë: Ballkani Perëndimor, shumë i rëndësishëm për ne!
26/05 12:05
Top News – Rusia avancon në lindje… / Dhjetëra qytete nën bomba, i afrohet qyteteve kyçe
26/05 11:48
Top News – Më shumë miliarderë në botë / OXFAM: Thellohet edhe pabarazia ekonomike
26/05 11:47
Top Channel/BBC, Mourinho: Një fitues serial që e solli Romën në jetë!
26/05 11:46
Top News – E gjithë bota në recesion / Paralajmërimi drithërues i Bankës Botërore
26/05 11:36
Top News – Masakra në shkollën fillore / Autori paralajmëroi çmendurinë në rrjetet sociale
26/05 11:26
Top News – Berluskoni rrezikon 6 vite burg / Nuk sosen telashet për ‘Kavalierin’, akuza për ryshfet
26/05 11:26