Top News – Serbët përcajnë me vaksinat/ Çfarë kërkon të bëjë Beogradi në Kosovë
27/01/2021 17:04

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç njofton një fushatë të vaksinimit ndaj koronavirusit për veriun e Kosovës pa e informuar qeverinë dhe autoritetet në Prishtinë. Lëvizja e tij e ka thelluar edhe më tëj hendekun në Kosovë. Kjo e thellon hendekun mes popullsisë në Kosovë. Në anën veriore të Mitrovicës të banuar kryesisht nga serbë për javë të tëra qarkullojnë fjalë, se gjoja ka nisur një fushatë e madhe vaksinimi ndaj koronavirusit, financuar dhe koordinuar nga qeveria e Beogradit në Serbi, ndryshe nga pjesa tjetër e vendit, që është kryesisht shqiptare. Për këtë sidoqoftë, nuk flitet hapur. Të gjitha vendet evropiane aktualisht po përpiqen të marrin sa më shpejt të jetë e mundur një vaksinë për veten e tyre. Për Kosovën mundësia ndoshta do të jetë vetëm në shkurt. Njoftimi I Vucic se Serbia do të fillonte një fushatë gjithëpërfshirëse e vaksinimit në veri të Kosovës, fillimisht për ata mbi 75 vjeç, pastaj edhe për të gjithë të tjerët, për të cilën qeveria kosovare ende nuk është informuar zyrtarisht, bëri bujë të madhe në Kosovë. Presidenti serb në këtë mënyrë ndërhyri drejtpërdrejt në sovranitetin e një vendi të pavarur të njohur nga shumica e shteteve evropiane - në një situatë në të cilën raportet midis Serbisë dhe Kosovës janë në një pikë të ulët dhe dialogu mes drejtuesve politik të të dyja shteteve i moderuar nga Bashkimi Evropian ka kohë që është i ngrirë. Ky megjithatë nuk është vetëm një provokim politik, thotë DË. Sepse është e paqartë për cilën vaksinë po fliste presidenti serb, kur njoftoi fushatën e vaksinimit për veriun e Kosovës. Gjithashtu e paqartë është se ku dhe në çfarë kushtesh ishte dhe do të jetë vaksinimi - nëse kjo tashmë ka ndodhur.

Top News – A do rriten pagat për vitin 2021! Raporti i bankës bie në duart e deputetëve
03/03 22:37
Top News – Kuvendi lë pa para deputetët/ Nuk do marrin dieta gjatë fushatës zgjedhore
03/03 21:15
Top News – 14 orë rrugë në mes të të ftohtit/ 36 alpinistët që sfiduan metrat e Jezercës
03/03 20:05
Protestë me zinxhirë për pronën/ Lezhë, ngujohet para bashkisë me dokumentet në dorë
03/03 19:54
Kontrollohuni pas covidit/ Mjekët: Virusi lë pasoja edhe 9 muaj pas infektimit
03/03 19:45
Top News – Situata e pandemisë mbetet e rënduar/ 21 viktima në 24 orë dhe 851 infektime të reja
03/03 19:44
“Piratët e rrugës”, 20 vite burg/ Parashikimi i ligjit për shoferët që ikin nga vendi i aksidentit
03/03 19:35
Vlorë, ekzekutohet 31 vjeçari/ Policia arreston autorin e atentatit që po dilte nga qyteti me makinë
03/03 19:27
Top News – Larja e hesapeve nis në Norvegji/ Si u përfshi taulanti në pazaret e drogës
03/03 18:58
Top News – Trafikantë e terroristë si diplomatë! Fshihen nga Brukseli në Iran, dosjet në Shqipëri
03/03 18:56
Top News – Në Shqipëri u pastruan 100 mln euro! Si u votua në kuvend ligji për ndërmjetësuesit
03/03 18:18
Top News – ‘Gjej një ekip tjetër të luaj’/ Halim Kosova: PD, ‘nuk mund të më mbash në stol’
03/03 18:15
Top News – Balluku jep premtim për 4 vitet në vijim/ Testohet ulja e avionit në aeroportin e Kukësit
03/03 18:13
Goma në mes të rrugës kthehet në rrezik për aksidente, qytetari denoncon në TCH
03/03 18:11
Top News – ‘Na paguan, por atentati dështoi’! Zbulohet skema, 5 orë për shpërthimin e minës
03/03 18:08
Top News – Viktima e atentatit me 3 mbiemra/ E kaluara kriminale e të riut nga Vlora
03/03 18:03
Top News – Ja kërkesa që bindi gjykatësit/ Lirimi pas 15 ditësh i mjekut Edvin Prifti
03/03 17:54
Meta takon Kurtin: Ndamë ide të vyera për forcimin e gjithanshëm të bashkëpunimit mes dy vendeve
03/03 17:46
Top News – Pas hetimit të SPAK/ Dënohet me 1.4 vite burg ish-kryebashkiaku i Hasit
03/03 17:11
Top News – Albin Kurti nga Tirana/ `Qytetarët Shqiptarë kanë nevojë për ndryshim`
03/03 17:11