Top News – “Sasi gjigante droge”/ Ishte thjesht detergjent pluhur
25/11/2020 15:41

Pretendimi i Tailandës se kishte sekuestruar një sasi gjigante të drogës ketaminë me vlerë tregu gati 1 miliard dollarë, rezutloi të ishte “një keqkuptim”, sipas ministrit të saj të Drejtësisë. Testet laboratorike zbuluan se substanca në fakt është fosfat trisodiumi – një përbërje që përdoret zakonisht si detergjent pluhur. Ministri Somsak Thepsuthin foli për një “gabim teknik” gjatë testimit në terren, i cili ka çuar sipas tij në pretendimin e pasaktë fillestar. Zyrtarët vendas e kishin kapur substancën në fillim të këtij muaji dhe e deklaruan atë si konfiskimin më të madh të ketaminës në Tajlandë. Ketamina përdoret gjerësisht si anestetik, por për shkak të efekteve të saj halucinogjene përdoret edhe nëpër festa. Kjo lloj droge e veprimit të shpejtë mund të shkaktojë dëme serioze në organizëm e rrezikon të jetë dhe fatale për individin. Fosfati trisodium konsiderohet mjaft i dobishëm si agjent pastrimi e mund të përdoret për heqjen e njollave.

Top News – 1,3 miliardë dollarë padi/ Dominion hedh në gjyq Rudy Giuliani-n
25/01 21:19
Top News – Vallë, po `kopjon` Trumpin! Plani i Biden: blini produkte amerikane!
25/01 20:10
Top News – Shkencëtarët janë të bindur/ Vaksina e modernas funksionon kundër virusit të ri
25/01 20:09
Top News – Përplasja e BE me AstraZeneca/ Diskutohet dhe heqja e patentës
25/01 19:49
Top News – Më në fund, vëmendje/ BE diskuton vaksinat në ballkanin perëndimor
25/01 19:49
Top News – Bisedimet Turqi-Greqi/ Çfarë u diskutua në Stamboll
25/01 19:49
Top News – Protestat e dhunshme në Holandë/ Kryeministri, ky është akt kriminal!
25/01 19:30
Top News – BE, kufizime të reja udhëtimi/ Belgjika përplaset me bllokun europian
25/01 17:11
Top News – Frika nga variantet e reja/ Izraeli ‘mbyll’ edhe qiejt për të ndalur përhapjen
25/01 16:25
Top News – Përhapja e varianteve të reja/ BE propozon kufizime të reja në udhëtim
25/01 15:53
Top News – Presidenti i Meksikës/ I fundit ndër liderët botëror i prekur nga Covid 19
25/01 15:50
Top News – Anglezët dhe skocezët/ ’Pijanecët’ më të mëdhenj në botë
25/01 15:47
Top News-10 njerëzit më të pasur të botës/ Mund të paguajnë vaksinat anti covid për të gjithë globin
25/01 15:47
Top News – Ushtarët kinezë e indianë/ Përplasje e re në kufirin e polemizuar
25/01 15:47
Top News – Kërkuesit kanadezë/ Colchicin-a, ilaçi i shpresës në luftën kundër covid-it
25/01 15:23
Top News – Vaksinat anti covid për Ballkanin/ Varhelyi-theksoj nevojën për sigurimin e shpejtë
25/01 14:14
Top News – Ekspertët e shëndetësisë në dilemë/ A mund të përzihen dozat e vaksinave anti-covid…
25/01 14:11
Top News – Estonia do të drejtohet për herë të parë nga një kryeministre
25/01 14:09
Top News – Si rrallë herë në Londër/ Kryeqyteti britanik zbardhet nga bora: Pa koment
25/01 13:21
Bisedimet teknike Greqi-Turqi/ Në Stamboll takohen për detin
25/01 12:35