Top News – Samiti i Shtëpisë së Bardhë/ Biden pret liderët e Japonisë, Indisë dhe Australisë
25/09/2021 17:16

Presidenti I shteteve te bashkuara të amerikës, Joe Biden dhe 3 udhëheqës të tjerë botërorë u takuan këtë të premte premten në Shtëpinë e Bardhë për Samitin e parë personalisht ‘Quad Leaders’. Cështjet që u trajtuan ishin padyshim siguria në botë, pandemia si dhe ndryshimin e klimës. Presidenti I shteteve te bashkuara të amerikës priti në samit kryeministrin australian, kryeministrin japonez dhe atë Indian. Në fillim të takimit, Biden njoftoi një program bursash për të lejuar studentët nga katër vendet të ndjekin gradat në shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë në universitetet e Shteteve të Bashkuara. Presidenti amerikan tha se vendet po “bashkohen për të marrë sfidat kryesore të epokës sonë, nga COVID në klimë deri në teknologjitë në zhvillim”. “Ne e dimë se si t’i bëjmë gjërat, dhe ne jemi përballë sfidave,” shtoi Biden. Sipas një delaratë të shtëpisë së Bardhe Megjithëse udhëheqësit nuk e përmendën në mënyrë konkrete Kinën ose Pekinin në fjalimet e tyre para mediave, çështja e sigurisë Indo-Paqësore dhe ndikimi i Kinës në të gjithë rajonin janë gjithashtu në fokus të diskutimeve.

Top Channel/ Rusia e kërkon për vrasje, Mali i Zi i ofron biznesmenit azil politik
23/10 11:37
Top Channel/ Virusi “e paska ndarë mendjen”, në Gjermani nis vala e katërt e pandemisë
23/10 11:37
Top Channel/ Publikohet dokumenti: Rusia i referohet Kosovës si “Republikë”!
23/10 11:16
Top Channel/”Nuk do na tërhiqni për hunde me Tajvanin”, Kina i përgjigjet Bidenit: Ne nuk falim!
23/10 11:15
Top Channel/ Inflacioni shqetëson ekonominë, Banka e Anglisë: Iflacioni vitin e ardhshëm shkon 5%
23/10 02:03
Top Channel/ Hakerohet platforma sociale e Trump. Të ‘vërtetën’ e Trump e hakeroi faqja “Anynomyous”
23/10 02:00
Top Channel/ Sheshxhirimi tragjik ku Alec Baldëin qëlloi për vdekje producenten
22/10 23:04
Top Channel/ Macron flet për krizën energjitike, Poloninë e emigracionin në samitin e BE
22/10 23:02
Top Channel/ Iranianët me maska në lutjet masive të së premtes, për herë të parë në 20 muaj
22/10 23:01
Top Channel/ Aeroplanmbajtësja britanike dhe ushtria e Indisë nisin manovra të përbashkëta detare
22/10 23:00
Top Channel/Njeriu i Trump në telashe!Bannon refuzon bashkëpunimin për hetimin e dhunës së 6 janarit
22/10 20:04
Top Channel/ Shtohen rastet me Covid në Europë, në Rusi del “mutacioni i Deltës”!
22/10 15:59
Top Channel/Rritja e cmimeve, Franca i paguan 100 euro qytetarëve për energji e karburant
22/10 15:53
Top News- Nato po përgatitet për konflikt/ Aleanca gati skenarët e luftës, Rusia në alarm
22/10 15:01
Top Channel/ Dridhet Vuçiç: A do të flasë nga burgu “ushtarja e bindur” , që di shumë për të?
22/10 14:43
Top Channel/ Përplasje në samitin e BE-së: “Polonia kaloi vijën e kuqe, të ndëshkohet”!
22/10 14:32
Top News – ‘Fiasko’ për ushtrinë amerikane / Dështon testi i raketës së re hipersonike
22/10 14:08
Top News – Shpërthim në fabrikën e armëve / Shtatë të vdekur dhe nëntë të zhdukur në incident
22/10 14:06
Top News – Shkatërrim në Evropë pas ‘Aurore’ / Mini-tornado dhe erëra me shpejtësi 175 km në orë
22/10 14:05
Top News – ‘Divorc’ me mbretëreshën / Barbadosi zgjedh Presidenten e parë, bëhet Republikë
22/10 14:03