Top News – Rreth 100 mijë persona të vaksinuar/ Maqedoni e veriut fillon të marrë frymë
08/05/2021 19:00

Imunizimi i popullatës në Maqedoninë e Veriut ka vazhduar me ritme të shpejta dhe deri të premten numri i personave të vaksinuar, bazuar në të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë, ka arritur në afër 100 mijë persona apo rreth 40 mijë më shumë se para nisjes së vaksinimit masiv të mërkurën, më 5 maj. Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë, në bazë ditore janë vaksinuar mes 10 dhe 15 mijë persona ndërsa është rritur edhe numri i personave që po shprehin interesim për vaksinim. Në aplikacionin vaksinimi.mk janë paraqitur mbi 250 mijë persona. Imunizimi po bëhet me vaksinën e kompanisë kineze, Sinopharm si dhe me atë të Rusisë, Sputnik. Në mesin e të vaksinuarve janë edhe kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. “Unë jam marrë vaksinën nga Sinopharm. Të gjitha vaksinat janë të sigurta dhe i bëj thirrje të gjithëve që të jenë të vetëdijshëm se vaksinat janë të sigurta, që të gjitha janë zhvilluar në platforma të sigurta. Efektet anësore janë me të vërtetë të vogla, ka indikacione të sakta ose kundërindikacione për grupmoshat ose disa kategori specifike kritike të qytetarëve që nuk do të kenë nevojë të marrin një vaksinë”, ka deklaruar ministri Filipçe. Ai po ashtu ka thënë se vaksinimi përveç që ka rëndësi të madhe për kthimin e vendit në gjendjen normale, do të jetë vendimtar edhe për lëvizjen e qytetarëve. Ministri i Shëndetësisë,Filipçe njoftoi se Greqia do të hapë kufirin më 14 maj, por hyrja në këtë vend do të lejohet vetëm me një test negativ PCR jo më të vjetër se 72 orë, ose me një vërtetim të vaksinimit kundër sëmundjes COVID-19. Maqedonia e Veriut këtë të shtunë regjistroi 197 raste të reja me koronaviruss dhe 12 viktima. Numri I përgjithshëm I viktimave ka shkuar në 5079 persona. Prej javësh Maqedoni aështë përballur me shumë humbje jete dhe infektime të larta. Por tashmë si numri i të infektuarve ashtu edhe i viktimave është shumë më i ultë apo për rreth 40 për qind krahasuar me periudhën e para tre javësh, ka bërë të ditur Instituti i Shëndetit Publik.

Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top News- Përdhunoi 50 vjeçaren shqiptare në Greqi/ Arrestohet agresori, nëna e tij ndihmoi policinë
23/06 11:37
Top News – Negociatat për anëtarësimin/ Mblidhet këshilli europian sot në Bruksel
22/06 13:05
Top Channel/ Priten lehtësime pas 1 korrikut/ Greqia mund të liberalizojnë shkëmbimet me Shqipërinë
21/06 15:35
Top Channel/ Abazovic i përvishet Serbisë për Srebrenicën: “Nuk ju pyesim ju- Mali i zi, i pavarur”
21/06 14:39
Top Channel/ Greqi, dalin pamjet e fundit përpara vrasjes së 20 vjecares- familja mohon pilotin!
21/06 14:16
Top News – Kontestohen zgjedhjet në Armeni/ Pashinian shpall fitoren, opozita-pati manipulime
21/06 14:01
Top News – Kosovë – Serbi, po afron takimi/ Borrell informon nesër ministrat e BE mbi dialogun
21/06 14:00
Top News – Përdhunohet 50 vjeçarja shqiptare/ Shokohet opinioni në Greqi, autori një Bullgar
21/06 14:00
Top Channel/ “Kaloni kufirin me këmbë”, policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 11:59
Top News – Kufirin mund ta kaloni në këmbë!/ ‘Loja’ greke në pikat e Kapshticës e Kakavijës
20/06 11:26
Top News – Leksion nga FBI për krimin makabër/ Dyshimet ishin, por mungonin provat e vrasjes
20/06 11:06
Top Channel/ Greqia pengon anijet turistike/ Paqartësi për urdhrin e lejimit të shqiptarëve për turizëm
19/06 19:41
Top Channel/ Akuza për grekun që vrau gruan/ Me pranga në duar para hetuesve pranon krimin
18/06 19:29
Top Channel/ Greqia lejon shqiptarët për turizëm. Pas datës 28, do ketë një vendim të ri
18/06 15:06
Top Channel/ Vrasja e Caroline, mediat greke permendën shqiptarët- ngrihet Komuniteti i emigrantëve!
18/06 14:40
Top Channel/ “Lotë krokodili”, fotot që postonte i shoqi i 20 vjecares katër ditë pas vrasjes!
18/06 14:38
Top News – Mohoi genocidin e Srebrenicës/ Shkarkohet ministri i drejtësisë së Malit të Zi
18/06 13:56
Top Channel/ Mohoi genocidin e Srebrenicës, shkarkohet ministri malazez
18/06 13:31
Top News – Ora elektronike zbuloi vrasjen makabër/ Gënjeshtra e bardhë me shqiptarët e hetuesve
18/06 12:03