Top News – Ritmi i vaksinimeve/ Shqipëria renditët më lart se vendet e BE
06/05/2021 22:31

Ritmi i lartë I vaksinimit masiv në vendin tonë ka bërë që shqipëria të renditët në vendet e para në rajon dhe europë sipas organizatës së statistikave “Our Ëorld in Data”. Tabela me të dhënat e datës 5 maj tregon se Shqipëria ka ecur në të njëjtat ritme si Bashimi Europian me vaksinimet ditore për 100 banorë. Shqipëria dhe BE janë në krye me 0.61 vaksinime duke lënë pas vende si Belgjika me një rezultat prej 0.6, vaksinime, Suedia 0.6, Franca dhe Austria 0.59 si dhe vende të tjera më poshtë. Po sipas këture të dhenave tëorganizatës “Our Ëorld in Data”, Bosnje Hercegovina dhe Maqedonia e Veriut janë të fundit përkatësisht me rezultatet 0.15 dhe 0.11 vaksinime. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar se deri më tani janë vaksinuar rreth 570 mijë persona, shumicë e të cilëve janë vaksinime janë për persona mbi 60 vjeç. Deri më tani në Shqipëri kanë mbërritur 747.700 mijë vaksina si Pfizer, Astrazeneca , Sputnik e Sinovac. Këtyre dozave u shtohen më vonë edhe 145 mijë doza Pfizer dhuratë nga BE, siç njoftoi komisioneri Varhelyi gjatë vizitës në tiranë të mërkurën nga Rinasi.

Top News – Plazhet plot, por pa roje bregdetare! Asnjë siguri, pushuesit frikë nga mbytjet
21/06 20:09
Top News – Zgjedhjet, OK edhe nga Asambleja e KiE/ ‘Paqartësitë nuk cënuan legjitimitetin e tyre’
21/06 20:07
Top News – Dosja e famshme me numrin 339/ Mbyllet gjykimi, ja komisionerët e dënuar
21/06 20:04
Top News – SPAK, një tjetër dosje për Çapjajt/ Atentati mafioz i 2016 ndaj Saimir Beqirit
21/06 20:01
Top Channel/ Çuçi: Janë shembur 61 objekte, 29 të arrestuar dhe 94 milionë lekë gjoba
21/06 19:59
Top Channel/ “Bomba” e plehrave Pogradec/ Në zonën e mbrojtur është krijuar një mal me mbetje urbane
21/06 19:41
Top Channel/ 15 arrestime për testet covid/ I përgatisnin false për personat që udhëtonin jashtë
21/06 19:37
Top Channel/ Konflkti Ademi-Ndreu, reagon KE/ ”Ngrijmë statusin e shoqatës”
21/06 19:35
Top Channel/ Rama lë Vlorën. Deputet në Durrës/ Dorëzon në KQZ dokumentin për mandatin
21/06 19:32
Top News – Rama ‘braktis’ Vlorën për Durrësin/ Pas 8 vitesh tërhiqet, sipas nenit 67 të kodit
21/06 19:30
Top News – Përkthyesi mbajti peng trafikantin/ U kap me kokainë, mbetet në burg pa afat
21/06 18:57
Top News – Negociatat, ende pa një vendim! Shqipëria e kërcënuar nga Maqedonia e veriut
21/06 18:42
Top News – Dy mjekë në pranga për testet covid/ 15 urdhra ndalimi, u zbuluan nga përgjimet
21/06 18:13
Top News – Kryemadhi ‘shet’ Kejdi Mehmetajn/ I jep mandatin petrit vasilit me 361 vota
21/06 17:54
Ledjana nuk i ndahet Mevlanit/ ‘Zemërthyer’ thumbon përsëri ish-konkurrentin
21/06 17:53
Top News – Një ‘ferr’ i vërtetë për Shqipërinë/ Java me temperatura deri në 43 gradë celcius
21/06 17:53
Top Channel/ Ekspertë shqiptarë në Këshillin e Sigurimit të OKB/ Xhaçka: Ja kriteret
21/06 17:39
Top News – Kruja pranë katastrofës mjedisore/ Mbetjet urbane në vendgrumbullime pa leje
21/06 17:34
Top News – Rama i nxjerr të gjitha të fshehtat/ Negociatat, Llalla, 25 prilli dhe drejtësia e re
21/06 17:23
Top News – Ambicia e Shqipërisë për vitin 2030/ ‘Eksportues i madh i energjisë elektrike’
21/06 16:40