Top News-Rihapet hetimi për dosjen ‘Gërdeci’/SPAK regjistron procedim penal për Fatmir Mediun
28/10/2021 12:43

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar këtë të enjte ka marrë vendimin që të regjistrojë procedim penal për ish ministrin Fatmir Mediu, për cështjen e Gërdecit. Ky procedim penal sipas SPAK, është regjistruar për veprat penale, “Shpërdorim i detyrës”, kryer në bashkëpunim, si dhe “shpërdorim i detyrës” në bashkëpunim me subjekt ushtarak, në kuadër komandues. Gjykata e Posaçme e Apelit revokoi vendimin e vitit 2009 të Gjykatës së Lartë për pushimin e çështjes në ngarkim të ish-ministrit. Rihapja e kësaj cështjes pas 12 vitesh, erdhi si pasojë e kërkesës se herëpashershme të familjares Zamira Durda, fëmija e së cilës mbeti viktimë e shpërthimit të Gërdecit në vitin 2008. Durda kërkoi nga SPAK rihapjen e cështjes , pasi sipas saj ish-ministri Mediu nuk u hetua pasi u mbrojt nga imunteti që kishte dhe dosja u mbyll në vitin 2009. Pak muaj më parë Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK i kërkoi gjykatës së lartë të nisë procesin e gjykimit për ish-ministrin e Mbrojtjes, Mediu në lidhje me shpërthimin e municioneve në fabrikën e demontimit në Gërdec, kërkesë e cila u rrëzua nga GJykata e Lartë. Shpërthimi në Gërdec ndodhi më 15 mars në vitin 2008 dhe nga shpërthimi humbën jetën të paktën 26 persona dhe qindra të tjerë mbetën të plagosur. Tragjedia ndodhi në një "fabrikë" për demontimin e armëve.

Top Channel/ Igjeum paralajmëron përmbytje nga reshjet e dendura. Më shumë rrezikohet Shkodra
05/12 23:00
Top Channel/ Sherr në Elbasan me një të plagosur. Transportohet tek Trauma në Tiranë, kapet autori
05/12 22:58
Top Channel/ Reshjet intensive përfshijnë Shkodrën, qytetarët mbyllen në shtëpi
05/12 22:45
Top Channel/ Memorandum mirëkuptimi mes Universitetit të Miçiganit dhe atij Bujqësor në Kamëz
05/12 22:18
Top Channel/ Sherri në Elbasan, kapet autori i plagosjes së rëndë
05/12 21:55
Top News – Porositi vrasjen e komisarit/ 35 mijë euro për të blerë identitetin e ri
05/12 21:14
Top Channel/ Sherr mes të rinjve në Elbasan/ Një i plagosur në gjendje të rëndë
05/12 20:41
Top Channel/ Ekspozitë te shtëpia e Marigosë/ Ekspozohen fotot e Vlorës së vjetër
05/12 20:34
Top Channel/ Foltore virtuale me shqiptarët e SHBA/ Berisha: Nuk jemi lëvizje antiamerikane
05/12 20:21
Top Channel/ Sot Dita Botërore e Vullnetarizmit/ Nxënësit shpërndajnë pako për familjet e varfra
05/12 20:19
Top Channel/ Koreografi që i qëndis vetë kostumet/ Punon veshjet e të gjitha trevave
05/12 20:19
Top Channel/ Përse nuk eksportojmë mish e qumësht?/ Duhet garanci
05/12 20:09
Top Channel/ Bunkerët si provë e erozionit/ Nuk i “pushtoi” armiku, por deti
05/12 19:46
Top Channel/ Deti përparon drejt tokës/ Durrës, në disa zona uji hyn 2 metra në breg
05/12 19:41
Top Channel/ Qendër ciklonike në Adriatik/ Sot dhe nesër rrebeshe në vendin tonë
05/12 19:39
Top News-Kur tradhëtojnë kamerat e sigurisë…!/ Vrasësi i ish-deputetit me maskë anticovid
05/12 19:38
Top Channel/ IGJEUM paralajmëron përmbytje, Reshje intensive në Shkodër
05/12 19:36
Top News-3 identitete për t’i shpëtuar burgut/ Kush është Bledar Jambelli që kërkon Interpoli
05/12 19:33
Top News-Dhjetori shënon më pak të infektuar/ Në nëntor, shifrat ishin shumë më të larta
05/12 19:31
Top Channel/ Reshjet e dendura në vend, si paraqitet situata aktuale
05/12 18:38