Top News – Rifillon testet bërthamore / Koreja e Veriut kërcënon: SHBA është armiku!
20/01/2022 12:21

Koreja e veriut do të rrisë kapacitetet e saj mbrojtëse kundër SHBA dhe po konsideron rifillimin e të gjithë aktiviteteve të pezulluara përkohësisht – tha agjencia shtetërore e lajmeve KCNA të enjten, duke iu referuar dukshëm moratoriumit të vetëvendosur mbi testimin e armëve bërthamore dhe raketave me rreze të gjatë veprimi. Tensioni është rritur pas një serie testimesh të raketave nga ana e Penianit. Një përpjekje e fundit e SHBA për sanksione të reja është pasuar nga një reagim i nxehtë i Penianit, që ringriti spektrin e një kthimi tek periudha e njohur si ‘zjarr dhe zemërim’ në 2017-ën. Lideri koreano verior Kim Jong un, thirri një mbledhje të byrosë politike të partisë së punës të mërkurën për të diskutuar mbi cështje të rëndësishme, përfshirë edhe kundërmasat ndaj politikës armiqësore të SHBA – nënvizonte agjencia KCNA. Byroja politike, sipas saj, urdhëroi rimarrjen në shqyrtim të masave besim-ndërtuese dhe ekzaminimin e mundësisë për rifillimin e të gjitha aktiviteteve të pezulluara përkohësisht.

Top Channel/ SHBA-ja i jep Shqipërisë 17 milionë dollarë për ushtrinë
24/05 22:55
Top Channel/ Sërf mbi dallgën 26.2 metra, gjermani Sebastian Steudtner kap rekord botëror
24/05 22:48
Top News- ISIS komplot për vrasjen e Bush/Hakmarrja ndaj ish-presidentit për luftën në Irak
24/05 21:28
Top News- Kremlini zgjedh pasardhësin e Putin!/Mediat ruse- I kanë kërkuar të largohet paqësisht!
24/05 21:06
Top News- Italia i çon Putinit planin e paqes/Nga armëpushimi tek pakti më Rusi-NATO
24/05 20:39
Top Channel/ Navalny qëndron në burg, sulmon Putin për luftën: Do jetë disfatë historike
24/05 19:44
Top Channel/ Lija e Majmunëve, Moderna nis testimin për vaksinën
24/05 19:44
Top News- Dy avionë rusë mbi Turqi / Rrezikojnë përplasjen, por ndërhyjnë amerikanët
24/05 19:07
Top Channel/ Delet dhe dhitë ‘arma’ e re kundër zjarreve në Barcelonë
24/05 18:37
Top Channel/ NATO stërvitje në Mesdhe: Askush s’do guxonte të na sulmonte
24/05 18:28
Top News- Putin nis ‘luftën e urisë’!/Ukraina ngre alarmin për vjedhjen e grurit nga Rusia
24/05 17:46
Top News- Erdogan i bllokoi hyrjen në NATO/Zyrtarët e Finlandës e Suedisë në Ankara për bisedime
24/05 17:24
Top News- Putin do i ofrojë Ukrainës paqe!/Zbulohet kurthi i Rusisë për përçarë Perëndimin
24/05 17:23
Top News – Kabina e fundit telefonike… / Nju Jorku i thotë lamtumirë! zëvendësohen me ëifi
24/05 16:18
Top News – I bllokuar në kuotë të lartë / Kaliforni, shpëtohet i riu me helikopter
24/05 16:11
Top News – ‘Të eksplorojë botë të tjera’ / Taivanezi ndërton karrocën e veçantë për peshkun e tij
24/05 16:09
Top News – E ardhmja është high-tech / Hapet në Taivan ekspozita më e madhe teknologjike
24/05 16:02
Top News – Ndryshon panoramën e Londrës / ‘Elizabeth Line’ hapet pas shumë vitesh vonesa
24/05 16:01
Top News – Me parashutë nga Everesti / Fluturimi i parë i lejuar: Një mrekulli e vërtetë
24/05 15:57
Top News – Stuhia e dytë e rërës në një javë / Kryeqyteti i Arabisë Saudite nën pushtetin e pluhurit
24/05 15:56