Top News – Putini rrethon Evropën! / Stërvitje masive në Atlantik, Arktik, Paqësor e Mesdhe
21/01/2022 12:50

Në kulmin e tensionit lidhur me Ukrainën, lidhur edhe me shqetësimin e Perëndimit nga ndërhyrja e ushtrisë ruse në vendin fqinj, Rusia ka njoftuar për një manovër ushtarake në shkallë të gjerë në Atlantik, Arktik, Paqësor dhe Mesdhe. Në stërvitjen e planifikuar për në janar dhe shkurt janë përfshirë gjithsej më shumë se 140 anije, mbi 60 aeroplanë dhe 1000 pajisje të tjera ushtarake, njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes në Moskë, sipas të dhënave të agjencive ruse të lajmeve. Rreth 10.000 ushtarë do të marrin pjesë në këtë manovër. Ministria ruse e Mbrojtjes shpjegoi, se qëllimi kryesor i stërvitjes së planifikuar është "mbrojtja e interesave kombëtare ruse në oqeane dhe për t'u bërë ballë kërcënimeve ndaj Rusisë prej oqeaneve". Ndërkohë, SHBA ka lejuar vendet baltike të furnizojnë Ukrainën me armët e prodhuara në Amerikë. Departamenti i shtetit njoftoi, se Estonia, Letonia dhe Lituania si dhe Britania e Madhe kanë marrë lejen që nga arsenalet e tyre të dërgojnë në Ukrainë pajisje ushtarake të prodhimuara në SHBA, por nuk janë dhënë detaje për llojin e armëve. Burimet thonë se në këtë mënyrë Estonia lejohet të furnizojë Ukrainën me raketa Javelin dhe Lituania me raketa Stinger. Ministri i Mbrojtjes i Lituanisë, Arvydas Anusauskas, i konfirmoi agjencisë së lajmeve AFP furnizimet e planifikuara me armë për në Ukrainë. "Ne kemi vendosur të dërgojmë armë dhe të tjera ndihma, por nuk mund të përmend detaje", deklaroi ai.

Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30
Top Channel/Lavrov “kërcënon” Kroacinë: Mbajti qëndrim armiqësor me Rusinë, tani pasojat!
26/05 15:22
Top Channel/Bota pranë recesionit, shefi i Bankës Botërore: Nga pandemia tek lufta, “u bënë shumë”…
26/05 14:41
Top Channel/”Mos na pengoni”, Suedia e Finlanda “mësyjnë” Ankaranë- Zbutet Turqia?
26/05 14:39
Top News-Zelenski ‘fshikullon’ Kissinger/Nuk japim asnjë copë toke të ukrainës!
26/05 14:30
Top News – Rusia, kërcënim për Ballkanin / Britania: ‘Të pamëshirshëm’ përballë Vladimir Putinin
26/05 13:01
Top Channel/Fotoja iu u bë meme, tifozi i Feyenoord e rikrijon pas 20 vitesh-Por nuk vjen në Tiranë!
26/05 13:00
Top News – Hyundai tërheq 240 mijë makina / Lëndojnë pasagjerët! probleme me rripin e sigurisë
26/05 12:58
Top News – Tanke, por jo municione… / Ndihma gjermane për Ukrainën, me probleme
26/05 12:48
Top News – Suedia ‘bind’ Erdoganin / Sinjale pozitive për heqjen e embargos së armëve
26/05 12:46
Top Channel/ Rusia bombardon 40 qytete në Donbas, Zelensky: Nuk i lëshojmë asnjë territor!
26/05 12:28
Top Channel/ Gjermania nuk e “lëshon” Kosovën: Vazhdon misioni ynë ushtarak, nuk lëvizim!
26/05 12:16
Top News – Rekrutonin shqiptarë për të kultivuar kanabis/Zbardhet skema si dërgoheshin në Britani
26/05 12:15