Top News – Putin, fëmijë ‘kopil’ dhe jo rus… / Vdes ‘nëna sekrete’, u injorua për dekada prej tij
02/06/2023 13:29

Një grua që pretendon prej dekadash se është nëna e Vladimir Putinit, është ndarë nga jeta në varfëri në moshën 97 vjecare. Vera Putina kishte rrëfyer më herët se Putini ishte djali i saj dhe se kishte lindur si pasojë e një marrëdhënieje me një burrë të martuar, një version i historisë ky që u shtyp totalisht nga presidenti rus. Mediat britanike, shkruajnë se pavarësisht përpjekjeve të Putinit për ta mbajtur të fshehur nënën e tij, Vera Putina, kishte foto të të birit, në moshë të hershme. Vera ishte nga një fshat i vogël dhe i varfër në ish Gjeorgjinë sovjetike dhe pretendonte se presidenti rus ishte një djalosh i vogël i palumtur me të cilin ajo ishte ndarë për të mos e parë më, në moshën 10 vjecare. Rrëfimet e saj po ashtu flisnin edhe për një fëmijëri traumatike, cka mundet edhe në një farë mënyrë të shpjegojë qëndrimin e ashpër të carit të kremlinit. Në një intervistë ekskluzive për The Sun, para vdekjes, ajo tregon edhe pikëllimin për faktin se burri për të cilin ajo ishte bërë shumë krenare, kohë më parë, nuk e kishte pranuar asnjëherë të vërtetën. Sidoqoftë, rrëfimi i saj bie ndesh me historinë zyrtare të presidentit Putin, i cili thotë se prindërit e tij ishin Vladimir Putin i vjetri dhe Maria Shelomova. Versioni zyrtar i kremlinit është se Putin ka lindur në 1952 në Leningrad dhe se ishte djali i tretë i ciftit. Vëllai i tij albert, i lindur në vitet 1930 kishte vdekur foshnjë dhe vëllai tjetër Viktor, i lindur në 1940-ën, kishte vdekur nga uria në 1942-shin, gjatë rrethimit të leningradit. Ndërkohë që në të shkuarën e Putinit, ka edhe plot vakuume të dyshimta, që i japin vlerë pretendimeve të Verës se lideri rus, është dy vjet më i madh nga mosha e treguar, fëmijë i paligjshëm dhe jo rus. Ajo ka treguar se i kishte vënë të birit nofkën Vova dhe fëmijërinë ai e kishte kaluar në fshat. Në vitet e para të tij, i biri kishte qenë i terrorizuar dhe neglizhuar nga njerku i tij, Georgi, pasi ajo ishte martuar. Në moshën 10 vjecare, ajo thotë se djalin e kishte dërguar tek gjyshërit në Ochyor të Rusisë, dhe ai nuk ishte kthyer më kurrë që andej. Të dhënat nga arkivat lokale, tregojnë se një Vladimir Putin ka qenë i regjistruar në shkollën e fshatit Metekjhi në Gjeorgji, nga 1959 deri në 1960-ën, dhe se kishte lindur si gjeorgjian, jo si rus.

Top Channel/ Polonia i shton kontrollet kufitare me Sllovakinë, për shkak të emigrantëve
26/09 12:55
Top Channel/ Shifra rekord nga turizmi, Kroacia përballet dhe me anën tjetër të medaljes!
26/09 12:10
Top Channel/ Gjermania “tradhëton” Prishtinën: Të gjejë zgjidhjen për zbatimin e marrëveshjes!
26/09 11:52
Top News – Vritet admirali i Putinit, komandant i flotës ruse në Detin e Zi, Moska: ‘No coment’
26/09 11:17
Top News – F35-at e Italisë kundër MiG-ëve rusë / Përballje në 12 mijë m lartësi, dëbohen mbi Poloni
26/09 11:17
Top News – Breshëri dronësh mbi Ukrainë / Rrëzohen 26 kamikazë, goditen portet në Danub
26/09 11:05
Top News – Shpërthen depoja e karburantit… / Vriten 20 persona, 300 të lënduar në spital
26/09 10:58
Top News – “Die Welt”: Lajçak duhej shkarkuar për dështimin në Kosovë, Perëndimi përkëdhel Serbinë
26/09 08:30
Top News – Takim me Biden, Bushati nis misionin diplomatik në SHBA: Sjellim më afër dy popujt
25/09 22:59
Top News – Fermë kanabisi me vlerë 88 mijë paund / Dënohen me burg 3 shqiptarët në Angli
25/09 22:41
Top News – Orban i prerë me Ukrainën: Respektoni minoritetin hungarez që t’u mbështesim
25/09 21:12
Top News – Arratisje si nëpër filma në Itali / Shqiptari ikën nga burgu, ndihmohet nga një dron
25/09 21:11
Top News – ‘Brukseli do që ne t’i bashkohemi luftës’, Orban: Ukraina të heqë dorë nga NATO
25/09 20:54
Top News – Nuk ishte hera e parë / Russell Brand i dërguar në polici edhe në 2014
25/09 19:38
Top Channel/ SHBA, përplasje për buxhetin e ri. Qeveria rrezikon mbylljen e pjesshme
25/09 19:08
Top News- Ngërçi në Kongresin e SHBA rrezikon buxhetin/ Republikanët kërcënojnë me votë kundër
25/09 18:51
Top News – ‘Flota e errët’ e Rusisë / ‘Armata’ tregtare që po shmang embargon e Perëndimit
25/09 18:51
Top News – Hulk Hogan martohet përsëri / Kurorëzon dashurinë me instruktorja e jogës
25/09 18:15
Top News – Tronditet Marcus Rashford / Aksidentohet me makinën Rolls Royce prej 700 mijë Paund
25/09 17:47
Top News – Armë të rënda e makina të blinduara / Kapet arsenali i sulmuesve serbë, kishin edhe harta
25/09 16:59