Top News – Protestat ne SHBA/ Grabitjet, qytetarët mbrojnë bankata
01/06/2020 17:51

Në disa qytete të Shteteve të Bashkuara vazhduan të dielën protestat për vrasjen e një afrikako-amerikani në Mineapolis të Minesotës. Qindra njerëz u mblodhën në një park pranë Shtëpisë së Bardhë në Uashington duke brohoritur: “jeta e afrikano-amerikanëve ka vlerë”, “duart lart, mos qëllo” dhe “pa drejtësi nuk ka paqe”. Disa prej tyre hodhën shishe plastike në drejtim të policisë. Pasi protestuesit ndezën dy zjarre pranë parkut, policia reagoi me gaz lotsjellës. Në Nju Jork, së paku dy makina u dogjën, derisa mijëra njerëz marshuan në lagje të ndryshme. Në mjaft qytete u vendos gjatë natës shtetrrethim, ndërkohë që protestat janë përhapur në shumë qytete dhe ka pasur edhe mjaft shkatërrime, incidente të dhunshme dhe arrestime të shumta. Afrikano-amerikani, George Floyd, 46 vjeç, vdiq javën e kaluar, pasi u ndalua nga oficerët policorë - njëri prej të cilëve i bëri presion me gju në qafë. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e cilësoi vdekjen e Floydit si "tragjedi të rëndë" që e ka mbushur vendin me zemërim dhe pikëllim, por tha se administrata e tij nuk do të tolerojë që demonstratat të shndërrohen në dhunë. Trazirat filluan në Mineapolis dhe u përhapën në të gjithë SHBA-në që nga vdekja e Floydit më 25 maj. Gjatë fundjavës, demonstrues në Kanada, Mbretëri të Bashkuar dhe Gjermani u mblodhën po ashtu për të shfaqur mbështetje për protestat. Situata gjithnjë e më e tensionuar vështirëson gjithashtu dhe punën e gazetarëve. Të premten u arrestuan dhe u mbajtën për pak kohë në stacionin e policisë një korrespodent i CNN-it dhe një ekip televiziv. Të shtunën u plagosën nga plumba gome dy punonjës të agjencisë së lajmeve Reuters dhe një korrespondente e një gazete suedeze. Një incident i ngjashëm i ndodhi dhe korrespondentit të DË dhe kameramanit të tij ndaj të cilëve trupat e policisë qëlluan me plumba gome.

Top News – Presidenca gjermane/ Prioritet zgjerimin e BE-së
04/07 16:25
Top News – Washington redskins/ NFL, do rishqyrtojë emrin e ekipit
04/07 16:24
Top News – Gara me triçikla/ Sri Lanka, mbahet edicioni i 4-t – Pa koment
04/07 16:19
Top News – Spanjë, rëndohet situata/ Rikthehet pjesërisht izolimi
04/07 16:17
Top News – S`mjafton Covid/ Japoni, përmbytje “apokaliptike”
04/07 16:17
Top News – Irani, vendimi/ Kush s`mban maskë, do të…
04/07 15:58
Top News – Putin tallet me flamurin “ylber” të ngritur nga Ambasada Amerikane në Moskë
04/07 15:31
Top News – 4 korriku/ Majemi mbyll plazhet – Pa koment
04/07 14:23
Top News – S’hapen palestrat/ Britanikët, ushtrime jashtë – Pa koment
04/07 14:23
Top News – Afrika e Jugut/ Feston hapjen e restoranteve – Pa koment
04/07 14:14
Top News – Turizmi në Greqi/ Plazhet e Athinës mbushem plot – Pa koment
04/07 14:14
Top News – Trump flet në Malin Rushmore: Ky sulm ndaj lirisë sonë duhet të ndalet, dhe do të ndalet!
04/07 12:12
Top News – Turqia dhe Franca, ‘përleshje me fjalë’
04/07 11:42
Top News – SHBA, infektimet/ Pozitive e fejuara e djalit të Trump!
04/07 11:41
Top News – Itali, sipërmarrësi/ Me Covid, shkon në festë ditëlindje
04/07 11:40
Top News – Dhjetëra të vdekur nga përplasja e trenit me furgon në Pakistan
04/07 11:04
Top News – I digjet uzina atomike/ Irani: Kujdes, do hakmerremi!
03/07 20:57
Top News – Ilaçi kundër covid/ Merr autorizimin e BE-se
03/07 20:55
Festë në pandemi/ Dita e pavarësisë do të jetë ndryshe për Amerikanët
03/07 20:05
Top News – Rriten rastet e covid-it/ Rrikthehet emergjenca në Beograd
03/07 19:12