Top News – Prokurori i përgjithshëm/ SHBA, largohet para krishtlindjes
15/12/2020 12:12

Prokurori i Përgjithshëm amerikan, William Barr, një prej aleatëve më të ngushtë të presidentit amerikan, Donald Trump, ka thënë se do të largohet nga posti që mban para Festës së Krishtlindjes. Mandati i Prokurorit Barr skadon më 20 janar, kur Trump të largohet nga zyra. Tensionet në mes të dy zyrtarëve janë përshkallëzuar pas Barr ka thënë se nuk ka të dhëna për mashtrime zgjedhore në zgjedhjet e 3 nëntorit. Ai është kritikuar nga Trump që nuk ka treguar publikisht se Departamenti amerikan i Drejtësisë ka qenë duke hetuar djalin e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden, gjatë fushatës zgjedhore. Përmes një postimi në rrjetin social, Trump ka publikuar letrën e dorëheqjes së Barrit duke thënë: "Marrëdhënia jonë ka qenë shumë e mirë, ai ka bërë punë të jashtëzakonshme!”. Letra e Barrit për presidentin ka nisur duke thënë se ai “e vlerëson mundësinë për të njoftuar” presidentin rreth punës së Departamentit të Drejtësisë lidhur me supozimet për mashtrime zgjedhore dhe se si “këto pretendime do të vazhdojnë të hetohen”. Mes tjerash, ai ka përgëzuar Trumpin për punën që ka bërë gjatë mandatit dhe ka treguar se do të largohet nga pozita që ka më 23 dhjetor. Zëvendësi i tij, Jeff Rosen do të shërbejë si ushtrues detyre i Prokurorit të Përgjithshëm, ka njoftuar Trump.

Top Channel/ Blinken: SHBA do të mbrojë Filipinet, nëse sulmohet në Detin e Kinës Jugore
07/08 15:34
Top News – I ofron Rusisë 100 mijë ushtarë/ Koreja e Veriut dëshiron të hyjë në luftën në Ukrainë
07/08 15:12
Top News – Putin dhe Erdogan, akord për gazin/ Turqia do miratimin e Moskës për luftën me kurdët
07/08 15:11
Top Channel/ Pasojat e ngrohjes globale, akullnaja në Austri po shkrihet shumë shpejt
07/08 14:57
Top Channel /“Po vijnë kriminelë?”/Shqiptarët me gomone drejt Anglisë trazojnë politikën e shtetit
07/08 14:50
Top News-Aktori shqiptar vetëvritet me gruan në SHBA/U hodhën nga kati i gjashtë, të paqarta motivet
07/08 13:53
Top News – Dështon arratia e çiftit shqiptar në Itali/ Ishin në arrest shtëpie për trafik narkotik
07/08 12:49
Top Channel/ Shpërthimi i vullkanit në Islandë, llava e kuqe dhuron spektakël
07/08 12:35
Top Channel/ SHBA, hidhet nga pallati së bashku me bashkëshorten aktori shqiptar Florind Belliu
07/08 12:16
Top News-‘Mbani pajisjet elektronike të karikuara!’/Ja rregullat në aeroportet amerikane e britanike
07/08 11:56
Top Channel/ Konflikti në Gaza: Më shumë viktima, Izraeli vret militantin e dytë kryesor
07/08 11:37
Top News – Panik në Kubë nga…rrufeja/ Goditet depozita e naftës, 77 të plagosur e 17 të zhdukur
07/08 11:32
Top News – Anglia ‘ëndrra’ e madhe e shqiptarëve/ Publikohet raporti i ushtrisë, trondisin shifrat
07/08 11:18
Top News – Elon Musk vijon “luftën” me Twitter/‘Gati të përballem në debat mbi llogaritë e rreme’
07/08 11:05
Top News – Joe Biden ‘e hedh lumin’/ Presidenti i SHBA ishte me covid që nga 21 korriku
07/08 11:05
Top News – Izraeli vret një tjetër komandant në Gaza/ Alarm në qytetet kufitare, hidhen 400 raketa
07/08 11:04
Top Channel/ 4 nga 10 emigrantë të paligjshëm që hyjnë në Angli janë shqiptarë!
07/08 09:25
Top News – Kokainë dhe hashash poshtë krevatit/ Si tentoi të mashtronte policinë 27-vjeçari shqiptar
06/08 18:14
Top News – Ukraina do të njohë Kosovën! / Tani e dimë kush janë miqtë tanë! Kërkesë parlamentit
06/08 16:55
Top News – Bien çmimet e ushqimeve në botë/Ndikoi zhbllokimi i eksportit të drithërave në Ukrainë
06/08 16:41