Top News – Prodhuesit e vaksinës ruse/ Akuzojnë Ema-n për mungesë neutraliteti
09/03/2021 12:05

Prodhuesit e vaksinës ruse, Sputnik V kanë vënë në pikëpyetje neutralitetin e agjencisë evropiane të ilecave EMA, pasi një zyrtar i saj i kërkoi anëtarëve të Bashkimit evropian të mos miratonin vaksinën. Të dielën, shefja e bordit drejtues të agjencisë evropiane të ilaceve, Christa Ëirthumer Hoche, tha në një talk shoë në transmetuesin austriak ORF se ajo do ti këshillonte të gjithë vendet e bllokut të os jepnin autorizimet kombëtare të emergjencës për vaksinën Sputnik V. Prodhuesit e Sputnik shkruan ndërkohë një deklaratë në përgjigje të Ëirthumer Hoche, në llogarinë e vaksinës në Tëitter. Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, Sputnik V është miratuar aktualisht ose po vlerësohet për miratim në tre shtete anetare të bashkimit evropian, në Hungari, Sllovaki dhe Republikën Ceke. Zyrtarët e bashkimit evropian kanë thënë se Brukseli mund të nisë negociatat me një prodhues vaksine nëse të paktën katër vende anëtare e kërkojnë këtë. Më herët, edhe një ministër i qeverisë franceze kishte kërkuar që të mos ndizej drita jeshile për vaksinën ruse, pasi sipas tij, ajo cënonte unitetin e bllokut me 27 vende anëtare.

Top Channel/ Italianët vërshojnë në Serbi për t`u vaksinuar, duan Pfizer dhe Sputnik
14/04 12:19
Top Channel/ Natoja, mbledhje urgjente krize paralajmëron Rusinë për Ukrainën
14/04 12:17
Top Channel/ Europa në valën e tretë të pandemisë, Anglia i kthehet normalitetit
14/04 12:13
Top News – Arti e kultura në 1 vit pandemi/ Kriza globale e shëndetit publik, gjunjëzon sektorin
14/04 12:04
Top News – Po vijnë risitë e Apple/ Më 20 prill priten surprizat e kompanisë
14/04 11:56
Top News – Rastet e rralla të mpiksjeve/ SHBA, Afrika e Jugut e BE ndalin johnson & johnson
14/04 11:55
Top News – SHBA i drejtohet Kinës/ John Kerry në Pekin për bisedime për klimën
14/04 11:55
Top News – Bllokoi Suezin për një javë/ Egjipti konfiskon ‘Ever Given’, 900 mln usd dëme
14/04 11:55
Top News – Biden i telefonon Putinit/ E fton në takim por Moska dërgon trupa në kufi
14/04 11:55
Top Channel/ Kishte dy vjet polic, qëllon dhe vret 16 vjecarin
14/04 11:34
Top Channel/ Biden përpara sprovës, armiqtë e Amerikës “bëhen bashkë”
14/04 11:25
Top Channel/ Kompensim për Suezin, Egjipti merr peng anijen “Ever Given”
14/04 11:24
Top Channel/ Të shtëna në kufi me Ukrainën, presidenti ikën me vrap!
14/04 10:24
Top News – Grabitet lepuri më i madh në botë/ Pronarja ofron 1000 paund shpërblim për ta kthyer
13/04 22:04
Top News – Islandë, rritet numri i kratereve/ Nuk ndalet llava e gazi nga vullkani spektakolar
13/04 22:04
Top Channel/ Surfistat e erës shijonë kushtet e rralla ideale në Rio de Janeiro – Pa koment
13/04 21:37
Top Channel/ Besimtarët muslimanë nisin lutjet e Ramazanit në Xhaminë e Madhe të Mekës – Pa koment
13/04 21:36
Top Channel/ Dita e dytë të zjarrit gjigand në fabrikën historike të Shën Petersburg – Pa koment
13/04 21:35
Top Channel/ Francë, spitali hap pikë vaksinimi pa zbritur nga makina – Pa koment
13/04 21:34
Top Channel/ Të shtënat e topit njoftojnë Ramazanin në Bosnie – Pa koment
13/04 21:33